utorok, 19 marca, 2024
Kryptomeny > Bitcoin
1. Bitcoin Bitcoin (BTC) $64 563.00
0 BTC
-0.50% 1h -5.39% 24h -10.60% 7d
Kúpiť Bitcoin
Trhová kapitalizácia
$1 269 196 060 430.8
24h volume
$59 708 506 216.66
V obehu
19 658 256 BTC
Celkový počet
19 658 256 BTC
Graf Bitcoin
 
Popis Bitcoin

Na na rozdiel od fiatových mien sa Bitcoin považuje za decentralizovanú menu, čo znamená, že sieť používateľov kontroluje a overuje transakcie namiesto centrálneho orgánu, ako je vláda alebo banka. Bitcoin funguje ako skutočné peniaze, dá sa ním platiť medzi akýmikoľvek subjektami, ale každá jedna transakcia v sieti Bitcoinu je zaznamenavaná do verejnej knihy, znamej ako blockchain. Pozrieť si ju môže ktokoľvek a nájdete v nej od prvej až po poslednú existujúcu platbu.

Prečítajte si náš podrobný článok o Bitcoine a o tom kde ho kúpiť

Keďže Bitcoin je decentralizovaný a teda na bezpečnosť transakcii nedohliada žiadny centralizovaný subjekt (banka, vláda a podob.) tieto transakcie, aby boli bezpečné a nezneužiteľné, overujú používatelia známi ako mineri (ťažiari) na to základe konceptu Proof of Work.

Proof of Work je systém, ktorým užívateľ platobného systému dokazuje (proof) hodnotu platobného prostriedku pomocou vynaloženej určitej práce (work). Veľmi zjednodušene však stačí povedať, že ťažiari vykonávajú určitú komplikovanú matematickú kryptografickú operáciu, prostredníctvom ktorej potvrdzujú pravosť transakcie a robia to preto, aby za to dostali odmenu.

Po určitnom množstve transakcií, ktoré sú overené, dostanú mineri za svoju prácu odmenu v podobe novovzniknutých Bitcoinov, ktoré sa tak dostávajú do obehu.

V súčasnosti je vyťažených už viac než 17 miliónov Bitcoinov, no isté je, že maximálne ich bude zhruba 21 miliónov. Posledné bitcoiny budú podľa odhadov vyťažené až niekedy v roku 2140. Je to z toho dôvodu, že odmena v podobe nových BTC za overovanie transakcií (ťažbu) sa postupne znižuje. Napríklad v prvých 4 rokoch existencie Bitcoinu sa vyťažilo okolo 10,5 milióna BTC, čo je takmer polovica z jeho celkového počtu. Aj preto, že BTC na vyťaženie bude čoraz menej, je Bitcoin prirovnávaný k zlatu, ktoré je rovnako čoraz menej dostupné.

História Bitcoinu

Začiatky 90 rokov minulého storočia boli v znamení príchodu internetu. Ľudia sa ho postupne učili používať a stával sa čoraz dostupnejší. Skupina aktivistov, ktorá vystupovala pod názvom CypherPunks vedela, že internet bude potrebovať časom svoj vlastný druh digitálnych peňazí.

Ich cieľom bolo vytvoriť peniaze, ktoré sa budú dať posielať a prijímať cez internet a nebude pri nich potrebná existencia sprostredkovateľa, teda tretej strany (middlemen). Prvé pokusy vytvoriť takéto digitálne peniaze boli neúspešné, no myšlienka existovala ďalej.

V roku 2008 vypukla globálna finančná kríza, ktorá vyvolala u určitej skupiny obyvateľstva dopyt po alternatíve k centralizovanému bankovému systému. Vlády totiž začali tlačiť ďalšie nové peniaze, aby stabilizovali ekonomiku.

Nedôvera v tradičný bankový systém viedla k publikovaniu dokumentu, takzvaný whitepaper, ktorý zverejnil na internete človek alebo skupina ľudí vystupujúca pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Adresátmi tohto dokumentu boli predovšetkým ľudia zaoberajúci sa kryptografiou.

Nakamoto predstavil nový finančný system, ktorý nazval Bitcoin. Opísal systém pre digitálne peniaze, ktorý rieši problem dôveryhodnosti a nepotrebuje existenciu centralizovaného prostredníka (tretej strany).

Popísal ako budú mocť ľudia pomocou Bitcoinu odosielať peniaze cez internet a spolupodielať sa na raste celej siete, čím ju budú robiť čoraz bezpečnejšou. Nakamoto pokračoval v komunikácii s komunitou, ktorá sa rozrastala na čoraz viac diskusných fór. Výraznou mierou tak prispel k vytvoreniu veľkej skupiny prvých ľudí, ktorí to začali myslieť s Bitcoinom vážne.

Satoshi Nakamoto v roku 2011 z online sveta úplne zmizol. Vtedy však už bol presvedčený o tom, že sieť bude existovať aj bez neho. Svojim odchodom ju spravil ešte decentralizovanejšou.

Či už išlo o jedného človeka, alebo organizáciu, identita Satoshi Nakamota je dodnes neznáma. Aj to však robí Bitcoin unikátnym – neexistuje centralizovaný líder, ktorý môže rozhodovať o čom, čo sa stane s touto sieťou. Naopak všetky zmeny musia byť vykonávané na základe konsenzusu medzi účastníkmi tejto siete.

Rasty a pády Bitcoinu

Nie je prekvapením, že adaptácia Bitcoinu bola veľkou výzvou. V prvých dňoch jeho existencie sa jeho cena pohybovala len okolo niekoľkých centov a využívaný bol väčšinou len na hru online pokru. Aby sa mohol stať akceptovanou platobnou metódou, ľudia potrebovali, aby ho bolo možné vymeniť za tradičné peniaze.

V roku 2010 vznikla burza Mt.Gox, online zmenáreň, ktorá pokrývala 70% všetkych transakcii v sieti Bitcoin. Čoskoro nato sa začal Bitcoin využívať na dark weboch, kde bol použitaný na nákup drog alebo sponzorovanie terorizmu.

Postupne ako sa začal používať častejšie aj medzi bežnými ľudmi, ktorý ho nevyužívali na nelegálnu činnosť a jeho cena začala rásť. To zbistrilo pozornosť prvých investorov a špekulantov. Počas jari 2011 cena BTC prvykrát dosiahla jeden dolár. Do júla 2011 prekročila 31 dolárov.

V rovnaký čas začali vznikať prvé altcoiny, ktoré sa snažili prekonať Bitcoin alebo riešiť iné problémy. Tieto nové kryptomena ko Litecoin, nNmecoin a Peercoin sa stali alternatívou k Bitcoinu.

V roku 2013 FBI zavrela Silkroad, najväčší čierny online trh, na ktorom díleri radi používali Bitcoin.  Hoci išlo o nelegálnu činnosť, Silkroad ukázal, že Bitcoin môže byť reálnym platidlom. Keď ho zavreli, mnohí špekulanti sa domnievali, že je to jeho koniec. Cena Bitcoinu klesla zo 145 dolárov na 100 dolárov.

Lenže vývoj Bitcoinu sa nezastavil a postupne sa dostával čoraz viac na svetovu mapu. Jeho cena v priebehu ďalšieho roka prvýkrát prekonala hranicu 1000 dolárov. V marci 2014, keď po hackerskom útoku skrachovala vtedy najväčšia burza pre kryptomeny Mt. Gox, klesla cena Bitcoinu o viac než polovicu.

Rovnako ako zavretie Silkroad, aj kolaps Mt. Gox spôsobil, že mnohí ľudia prestali v Bitcoin veriť a vyhlásili ho opäť za mŕtvy. Takzvaná “kryptozima”, kedy Bitcoin cenovo stangnoval trvala od úvodu roku 2014 až do posledných mesiacov roku 2016. V tomto šace začal trh s kryptomenami opäť rozkvitať.

Bolo to obdobie, kedy začali na hodnote rásť aj prvé altcoiny. Niektore boli navrhnuté na to, aby poskytovali čo najväčšie súkromie. Iné chceli vytvoriť ekonomiku okolo digitálnych služieb ako zdieľanie súborov alebo mikroplatby.

V roku 2015 vznikla kryptomena Ethereum. Išlo o platformu, ktorá poskytla developerom možnosť vytvárať decentralizované aplikácie. Vznik Ethereum mal mimoriadne veľký význam pre vznik nových kryptospoločnosti a projektov.

V prvej dekáde dosiahol Bitcoin obrovský rast hodnoty. Najvyššiu cenu mal v decembri 2017, kedy prekročil hodnotu 20 000 dolárov. Vtedy sa zdalo, že o Bitcoine a kryptomenách hovorí už celý svet. Táto cesta je však zdá sa stále len na začiatku.

Budúcnosť

Bitcoin naštartoval nový fenomén u ľudí, ktorí sa zaujímajú o možnosť vytvoriť globálnu ekonomiku na vynáleze programovateľných peňazí. Vďaka internetu prinesie ľudom najvyššiu mieru voľby, kontroly a súkromia v oblasti financii. Bitcoin buduje ekonomickú slobodu. Unikátna kombinácia technológie a ekonomiky bude pokračovať k vývoju nových finančných inovácii. Prinesie to projekty, služby a spoločnosti, o ktorých sme si mysleli, že nemôžu existovať.

Bitcoin prinesie otvorený prístup ku globálnemu finačnému systému všetkym a kdekoľvek. Existuje mnoho iných teórii, ako bude vyzerať budúcnosť Bitcoinu. Stane sa táto open-soucre sieť univerzálnou globálnou platobnou metódou? Stane sa globálnou rezervnou menou?

Čo vieme už teraz, je že adopcia Bitcoinu neustále rastie a technológia sa neustále vyvíja v oblasti použiteľnosti, bezpečnosti a prístupnosti. Bitcoin poskytuje formu interkonzistencie, ktorá poráža hranice štátov, systémy, štandardy fiatových mien a časové zóny. Dokonca už existujú aj špecializované satelity, vďaka ktorým je možné realizovať platby skrz BTC prakticky kdekoľvek na tejto planéte.

V priebehu dekády od publikovania Satoshiho whitepaperu a spustenia Bitcoin blockchainu, zažil Bitcoin mnohé problémy. Nejaké sa určite objavia aj v budcnosti, avšak jedine preto, že je to znak jeho rastúcej adopcie.

Bude to stáť za to. Ak prvých 10 rokov Bitcoinu je nejakou indíciou, jeho ďalších 10 rokov bude plných obrovských inovácii definovaných ľudmi ktorý zdieľajú rovnakú víziu budúcnosti. Bitcooin vytvára novú globálnu sieť, v ktorej sú rovnaké peniaze dostupné pre každého na svete a to je skutočne revolučné.

Aktuálne novinky o Bitcoine nájdete v tejto sekcii

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Ak chcete obnoviť heslo, zadajte svoje používateľské meno alebo e-mailovú adresu.