Sme aj na sociálnych sieťach
blank
blank

Cardano

Reálna konkurencia Cardano je iná, než si myslíte, tvrdí budúci CEO Cardano Foundation

blank

Článok

zo dňa

cardano

Nový generálny riaditeľ Cardano Foundation Frederik Gregaard, ktorý by mal byť do tejto funkcie oficiálne vymenovaný až 1. novembra, skonštatoval, že reálnou konkurenciou pre Cardano nebudú firmy pôsobiace v blockchain sektore.

Gregaard v rámci rozhovoru pre  Cointeelegraph poznamenal, že najväčšia konkurencia nového ekosystému, ktorý sa buduje okolo kryptomeny Cardano a podieľa sa na ňom nielen Cardano Foundation, ale aj firmy IOHK a Emurgo, sa skrýva v bežných už globálne zabehnutých firmách. ,,Myslím si, že najväčší konkurent sú najväčšie existujúce technologické platformy ako sú Google, Amazon, Tencent, Alibaba a podobne,” uviedol.

Gregaard je presvedčený, že veľkí poskytovatelia technológii a firmy, stojace za najväčšími sociálnymi sieťami, sa premenili od dodávania zmysluplných nástrojov svojim zákazníkom k tomu, že so svojimi zákazníkmi manipulujú a vedia o nich príliš veľa (vlastnia akoby časť z nich).

Podľa Greegarda je distribuovaná technológia pravý opak toho, čo ponúkajú tieto firmy. Blockchain totiž umožní používateľom mať kontrolu nad svojimi dátami a identitou.

,,Dnes naozaj neviete, čo sa deje na internete (ani s vašimi dátami, ktoré ste dali napr. Facebooku pozn.red.). Všetko čo robíte, sa nejakým spôsobom speňažuje. Myslím si, že keď ľudia postupne zistia, že na tomto svete nie je nič zadarmo (ani používanie internetu pozn.red.), zrazu skončia u blockchainu,” skonštatoval.

Blockchain podľa neho umožňuje budovanie spoločnosti, v ktorej jednotlivec nie je povinný vymeniť svoju identitu za službu, ktorá mu je poskytovaná. Ľudia sa tak oslobodia od vplyvu technologických gigantov.

Greegard v rámci diskusie taktiež naznačil, že projekty ako sú Cardano, Algorand či Tezos by mali prestať súťažiť medzi sebou, ale skôr viac spolupracovať, aby spoločne pomohli k tomto prechodu.

,,Myslím si, že tento trh je extrémne veľký. Keď začneme medzi sebou bojovať, ako sa technologické firmy rozhodnú, kde budú budovať svoje Dapps? Myslím si, že nám chýba akýsi čln (interakcia),” naznačil, že jednotlivé blockchainy by mali spolupracovať a vytvárať riešenia, ktoré budú interoperabilné.

Budúci šéf Cardano Foundation priznal, že giganti na čele s Google a Amazonom sú extrémne silní a disponujú biliónmi dolárov. Väčšou hodnotou, než je v celom kryptosektore. Proti týmto novým technológiám budú preto bojovať. Greegard je však presvedčený, že ekosystém Cardano bude napriek tomu dostatočne kvalitný na to, aby dokázal prežiť a žať úspech.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Cardano

Revolučný stablecoin AgeUSD na Ergo a potom aj na Cardano?

blank

Článok

zo dňa

AgeUsd Ergo Cardano

Spoločnosti Ergo Foundation, Emurgo a IOHK predstavili stablecoin s názvom AgeUSD, ktorý naznačil, akým spôsobom by mohli fungovať “stablecoiny budúcnosti”. AgeUSD by mal najprv fungovať na blockchaine Ergo, no podľa všetkého si časom nájde svoj hlavný domov na Cardano.

AgeUSD sa má od ostatných stablecoinov líšiť v tom, že nie je krytý žiadnou fiatovou menou. Nespolieha sa teda na kolateralizovanú dlhovú pozíciu, ale len na svoj stabilný algoritmický protokol. Pravdepodobne teda pôjde o niečo podobné než DAI, za ktorým stojí MakerDAO.

Ako informoval portál CryptoSlate, dá sa predpokladať, že tento stablecoin prejde časom na Cardano blockchian. Vývoj totiž zabezpečujú okrem Ergo Foundation firmy Emurgo a IOHK, ktoré zohrávajú najvýznamnejšiu úlohu práve vo vývoji Cardano. Implementácia AgeUSD na Cardano sa preto očakáva hneď po dokončení fázy Goguen, ktorá je naplánovaná na obdobie druhého kvartálu 2021 a na Cardano mainnet prinesie možnosť písania smart kontraktov (treba však upozorniť, že veci na Cardano častokárt meškajú pozn.red.).

Bruno Woltzenlogel Paleo, ktorý je projektovým riaditeľom IOHK, povedal počas prezentácie AgeUSD, že IOHK už čoskoro demonštruje nové funkcie a schopnosti, ktoré tento stablecoin prinesie na trh, keď skombinuje inteligentný programovací jazyk vyvinutý pre Cardano s názvom Plutus s tým, čo prináša ErgoScript.

CTO IOHK Romain Pellerin medzitým už potvrdil, že Ergo určite príde do Cardano a ide teda len o otázku času. Firma Emurgo však upozornila, že AgeUSD je ešte stále ďaleko od vyriešenia všetkých problémov, ktorým stablecoiny čelia, hoci ide o dôležitý pokus o vytvorenie vysoko bezpečnej alternatívy voči súčasným stablecoinom, u ktorých vznikajú pochybnosti týkajúce sa ich krytia a regulácii.

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Cardano

Cesta k decentralizácii: Stakuje už viac ako polovica ADA peňaženiek

blank

Článok

zo dňa

cardano

Portál CryptoSlate odvolávajúci sa na dáta analytika Pietra Nieropa upozornil na nové zistenia, ktoré sa týkajú zaujímavých pokrokov v decentralizácii kryptomeny Cardano (ADA).

Podľa čerstvých dát už takmer 55% všetkých existujúcich ADA peňaženiek deleguje svoje mince na stake pooly a zároveň viac než 69 percent všetkých ADA, ktoré sú aktuálne v obehu, je zapojených do stakingu. Tieto dva faktory podčiarkujú skutočnosť, že ADA je čoraz bezpečnejší a decentralizovanejší blockchain.

Graf 1: Nárast počtu peňaženiek, ktoré delegujú ADA mince na staking pooly. Kým začiatkom decembra 2020 išlo o menej než 95 000, v súčasnosti je ich viac než 150 000.

blank

Graf 2: Nárast počtu ADA mincí, ktoré sú zapojené do stakingu. Aktuálne ide o viac ako 69% mincí v obehu, približne 22,1 miliardy.

blank

Rastúcu decentralizáciu Cardano však azda ešte lepšie vystihuje údaj o priemernom počte mincí ADA,  ktoré sa nachádzajú na delegujúcich peňaženkách. Táto hodnota zjavne klesá a aktuálne je pod úrovňou 145 000 ADA na jednu delegujúcu peaženku. To znamená, že sieť je kontrolovaná čím ďalej tým väčším množstvom hodlerov, ktorí majú pod kontrolou menej ADA mincí. Inak povedané ekosystém Cardano nie je len v rukách pár veľrýb, ktoré majú milióny až milióny ADA.

Graf 3: Priemerné množstvo ADA na delegujúcich peňaženkách

blank

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Cardano

Významný míľnik Cardano a zaujímavá novinka od Liqwid Network

blank

Článok

zo dňa

cardano

Kryptomena Cardano (ADA) v čase, keď jej cena stúpla nad 0,38 USD, dosiahla zaujímavý míľnik. Hodnota uzamknutých tokenov v Cardano Treasury (pokladni určenej pre rozvoj projektu) totiž dosiahla prvýkrát v histórii úroveň 100 miliónov dolárov. Podľa Project Catalyst bolo v onom momente uzamknutých v zmieňovanej pokladni 261 254 562 ADA.

Cieľom Cardano Treasur, je poskytnúť prostriedky pre rozvoj Cardano blockchhainu prostredníctvom decentralizovaného hlasovacieho procesu. Jeho základnou súčasťou je rozhodovací systém, ktorý umožňuje členom komunity kolektívne prijímať rozhodnutia, o tom ako sa bude sieť rozvíjať ďalej.

Cardano Treasury je financovania skrz niekoľko kanálov vrátane odoberania časti z odmien pre prevádzkovateľov ADA poolov, z transakčných poplatkov či z nových mincí ADA, ktoré prúdia do obehu (celkovo bude existovať 45 miliárd ADA, aktuálne ich je okolo 31 miliárd). Ďalšími zdrojmi sú rôzne dary.

Zostatky v Cardano Treasury sa následne prerozdeľujú zaujímavým projektom skrz Project Catalyst. Ide o platformu, ktorá je hlavnou súčasťou éry Voltaire a poskytuje infraštruktúru pre uľahčenie rozhodovacích procesov. Treba poznamenať, že je stále vo vývoji a súčasný stav má svoje úskalia.

Prerozdeľovanie financií nádejným projektom, ktoré majú vzniknúť na Cardano, sa doposiaľ udialo v dvoch kolách financovania. Pri nedávnom druhom kole (Fund2) došlo k prerozdeleniu mincí ADA v hodnote 250 000 dolárov medzi 11 rôznych projektov. Fund3, ktorý prichádza na rad, prerozdelí financie v dvojnásobne vyššej hodnote, teda 500 000 USD. Takéto financovanie má byť prirodzenou súčasťou rozvoja blockchainu Cardano aj v nasledujúcich mesiacoch a rokoch, čo naznačuje, ž nenádejné projekty, ktoré budú chcieť vzniknúť na Cardano, budú mať veľkú príležitosť dostať sa k financiám na svoj vývoj.

Liqwid Finance, lending a staking v jednom

Zaujímavou správou, ktorú je potrebné zmieniť v súvislosti s Cardanom, odhalil DeFi projekt Liqwid Network, ktorý prinesie na Cardano možnosť tzv. lending pôžičiek. Kým časť komunity reagovala na príchod tohto projektu  pozitívne, druhá mala obavy, že takáto platforma môže mať vplyv na zníženie počtu mincí, ktoré sú delegované v rámci stakingu ADA poolom. Liqwid však uviedol, že to tak nebude a že užívatelia vlastniaci mince ADA budú môcť využívať Liqwid Finance popri tom, ako budú pokračovať v delegovaní mincí. Inak povedané budú môcť poskytovať likviditu a tiež stakovať, čiže potenciálne získajú dva zdroje pre množenie svojich mincí ADA.

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Cardano

Cardano (ADA) čaká extrémne dôležité obdobie

blank

Článok

zo dňa

Cardano raketa

Kým Bitcoin je už zjavným stredobodom inštitúcii a čosi podobné zrejme čaká v dohľadnej dobe aj Ethereum, o svoju šancu zažiariť budú bojovať v nasledujúcich mesiacoch a rokoch aj ďalšie kryptomeny. Medzi tie najzaujímavejšie patrí Cardano (ADA), ktoré by sa mohlo dočkať v prvom polroku 2021 významných aktualizácii.

Aktuálne sa v súvislosti s Cardano sústredí najväčšia pozornosť na smart kontrakty, teda dokončenie fázy Goguen. Hoci netreba spochybňovať dôležitosť fáz Basho a Voltaire, ktoré zabezpečia škálovateľnosť a decentralizované riadenie tejto kryptomeny, fáza Goguen dostane Cardano do fázy, kedy sa na ňom budú dať budovať inteligentné zmluvy a teda bude schopné konečne konkurovať Ethereum.

O pokroku Cardano a plánoch pre prvú polovica roka 2021 hovoril na YouTube Charles Hoskinson, hlavná tvár tohto projektu a zároveň generálny riaditeľ firmy IOHK, ktorá popri Emurgo a Cardano Foundation zohráva na vývoji tejto kryptomeny hlavnú úlohu.

Hoskinson vo svojom videu prezradil, že v posledných týždňoch sa sústredili najmä na vydanie Cardano devnetu a spustenie Fund3. Viac sa sústretil na Projekt Catalyst, teda spomínaný Fund 3, pričom poznamenal, že novinky o devnete budú súčasťou ďalšej týždennej aktualizácie.

Projekt Catalyst je zameraný na finančnú podporu nádejných projektov, ktoré budú bežať na Cardano. Druhé kolo (Fund2) dopadlo podľa Hoskinsna výborné a financie boli prerozdelené medzi 12 veľmi ambicióznych projektov. Fund3 má mať ešte väčší rozsah – či už z hľadiska miery účasti komunity alebo financií, ktoré budú prerozdelene vývojárom.

Plutus otestujú aj nezávislé firmy

IOHK aktuálne pracuje na skorom vydaní testnetu Plutus. Má ísť o o poslednú testovaciu sieť, ktorá zahŕňa aj testnety KEVM a IELE, ktoré sú zamerané na vytvorenie mostov s Ethereum (napríklad KEVM umožní, aby bolo možné do Cardano implementovať aj aplikácie písanie v jazyku Solidity pre Ethereum).

Zaujímavou informáciou je, že tohto testnetu by sa mali zúčastniť aj nezávisle firmy, ktorých úlohou má byť písanie smart kontraktov pomocou Plutus s úlohou, aby následne poskytli vývojárom Cardano feedback a na základe ich poznámok mohol byť systém doladený a optimalizovaný. Hoskinson zároveň prezradil, že týmto firmám neposkytnú vopred žiadne inštrukcie a manuály, čiže chcú sledovať, ako sa budú v testnete správať sami a teda či je prostredie dostatočne intuitívne. Šéf IOHK si myslí, že pôjde o veľmi efektívny nástroj pre odhalenie akýchkoľvek problémov s Plutus.

Čo sa týka projektu Prism, čo je riešenie Cardano pre identifikáciu identity užívateľov, Hoskinson prezradil, že v poslednej dobe venovali veľa pozornosti prácam, ktoré boli zamerané na dodržiavanie predpisov. Prism by mal vďaka tomu umožniť majiteľom firiem využiť riešenia, vďaka ktorým budú vedieť ľahko vyhovieť požiadavkám finančných úradov a rôznych regulátorov – či už ide o bezpečnosť dát alebo účtovné údaje.

Pre Cardano bolo v roku 2020 významným okamihom spustenie fázy Shelley, čiže možnosti stakovať mince ADA. Vyzerá to však tak, že fáza Goguen je pre Cardano ešte podstatnejšia a technicky ešte omnoho náročnejšia. Naznačuje to aj vyjadrenia Hoskinsona, ktorý povedal, že ešte stále majú pred sebou mnoho vecí, ktoré musia otestovať.

Hoskinson konkrétne vysvetlil, že Goguen bude vyžadovať fyzickú zmenu každej transakcie v sieti a preto bude nesmierne dôležité vopred všetko overiť. Nejde pritom len o bezpečnosť a stabilitu siete, ale aj o ubezpečenie partnerov Cardano, že všetko bude fungovať 100% správne.

3 hard fork udalosti Goguenu

Fáza Goguen má byť implementovaná skrz tri hardfork udalosti. Prvá s názvom Allegra sa už uskutočnila 16. decembra 2020. Umožnila uzamykanie tokenov. Druhá je podľa Hoskinsona naplánovaná už na február 2021.  Nuž a dátum tretieho posledného hardforku ešte nie je známy, hoci Hoskinson dúfa, že sa tak udeje v druhom kvartáli 2021 (treba však upozorniť, že Cardano v minulosti mnoho vopred avizovaných termínov nedokázala dodržať pozn.red.)

Portál Cryptoslate upozornil, že Plutus devnet bude jednou z posledných možnosti, pri ktorom budú mať vývojári príležitosť všetko poriadne otestovať pred finálnym spustením fázy Goguen. Preto sa bude na tento devnet sústrediť obrovská pozornosť.

Hoskinson sa počas AMA vyjadril aj k téme regulácii. Naznačil, že budúci šéf SEC Gary Gensler je dobrou voľbou a myslí si, že sa s ním bude dať rozprávať o dôležitých veciach a bude teda otvorený k inováciám. Naznačil však, že hlavným problém zo strany SEC sú zastaralé zákony, vďaka ktorým disponuje tento regulátor až príliš veľkým “kladivom”. Inak povedané písané sú tak, že cielia na samotné projekty a neumožňujú potrestanie jednotlivcov, ktorí sú za problém zodpovední.

Ako príklad použil kauzu kryptomeny XRP a firmy Ripple. Myslí si, že oveľa lepším riešením by bolo potrestanie šéfov firmy Ripple Chrisa Larsena a Brada Garlinghousea, než trestanie celého projektu. Takýto prístup by totiž trestal skutočných vinníkov a nie investorov, ktorí nemôžu za to, že šéfovia Ripple urobili chybu a porušili zákon (či už úmyselne alebo nie). Hoskinson dodal, že Gensler má šancu niektoré veci v SEC zmeniť a prispieť tak k správnej regulácii kryptosektora.

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Cardano

Šéf Cardano: Do troch rokov bude v Afrike využívať DeFi 100 miliónov ľudí

blank

Článok

zo dňa

Charles Hoskinson - Cardano

Šéf spoločnosti IOHK a zakladateľ kryptomeny Cardano (ADA) Charles Hoskinson opäť potvrdil, že veľkú perspektívu pre blockchain technológiu vidí najmä v rozvojových krajinách. IOHK ale aj celé Cardano preto výrazne zaostruje najmä na africký kontinent.

Hoskinson v rozhovore pre portál Cointelegraph poznamenal, že do troch rokov môže produkty decentralizovaného financovania (DeFi), ktoré sa v súčasnosti budujú najmä na blockchaine Ethereum, používať 100 miliónov Afričanov. V onom období pochopiteľne verí, že svoju úlohu zohrá v tomto aspekte okrem Ethereum aj Cardano.

,,Kto vlastne bude robiť peer-to-peer pôžičky? Kto zabezpečí peer-to-peer poistenie? Kto bude robiť peer-to-peer platby? Mám pre vás novinku. Nebude to žiadny chlapík žijúci v New Yorku.”

Hoskinson naznačil, že Cardano má už teraz rozbehnuté v Afrike viaceré partnerstvá a preto zohrá v oblasti DeFi v tejto oblasti zásadnú úlohu. Afriku vníma ako mimoriadne dôležitú zákaznícku základňu, ktorá je zaujímavá aj tým, že nečelí žiadnemu ťažkopádnemu regulačnému prostrediu, ako je to vo vyspelejších krajinách západu.

Rozvojové krajiny sú podľa jeho názoru oveľa flexibilnejšie čo sa týka regulácii, čo umožní v nasledujúcich rokoch rýchlejšiu adopciu kryptomenových inovácii. ,,Neexistuje tam žiadny JP Morgan Chase. Neexistuje tam žiadny masívny starý finančný systém, ktorý by dominoval a všetko kontroloval,” upozornil.

DeFi podľa Hoskinsona v konečnom dôsledku vytvorí likviditu pre najchudobnejších ľudí na svete a umožní im budovať bohatstvo, popri tom ako si ho budú schopní aj chrániť. ,,Za týmto účelom sme postavili Cardano.“

My dopĺňame, že Cardano má v oblasti DeFi projektov smelé ambície. Stále však čaká na spustenie fázy Goguen, ktorá prinesie na tento blockchain dlho očakávanú možnosť vytvárania smart kontraktov. Očakáva sa, že sa tak stane už v nasledujúcich mesiacoch. Kým však ide len o prísľub, DeFi projekty na tomto blockchaine fungovať nemôžu a tak stále hrá dominantnú úlohu v tomto sektore predovšetkým Ethereum.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Cardano

Postaví sa na Cardano blockchaine decentralizovaná sociálna sieť?

blank

Článok

zo dňa

cardano

Zrušenie účtu kontroverzného amerického prezidenta Donala Trumpa na Twitteri vyvolalo vášnivú diskusiu o tom, či išlo o správny krok, alebo o neprimeranú cenzúru. Šéf tejto sociálnej siete Jack Dorsey, ktorý je známym fanúšikom Bitcoinu, na margo toho poznamenal, že z pohľadu Twitteru ako firmy to bolo nutné a nevyhnutné, no bol by rád, ak by v budúcnosti sociálne siete fungovali decentralizovanejšie a tieto procesy nemuseli ich zakladatelia riešiť.

Jack Dorsey dokonca prezradil, že samotný Twitter by mohol v budúcnosti fungovať na decentralizovanejších princípoch. Zmienil projekt Blue Sky, ktorý financuje práve za týmto účelom. Vznikol už v roku 2019 a jeho cieľom je vytvorenie akéhosi decentralizovaného štandardu, ktorý by sociálnym sieťam uľahčil rozhodovanie o pálčivých témach v rámci vôle komunity. Údajne na ňom pracuje niekoľko inžinierov, architektov a webových dizajnérov a Twitter sa má stať jeho prvým klientom.

Na informácie o projekte Blue Sky reagoval Charles Hoskinson, šéf spoločnosti IOHK, ktorá sa spolupodieľa na vývoji kryptomeny Cardano (ADA). Hoskinson Jackovi Dorseymu odkázal, že na niečom podobnom už pracujú aj oni a odporučil mu, aby projekt Sky Bridge urobil open-source, nech sa ho môžu zúčastniť aj ostatní. ,,Robíme na niečom takom Jack. Nemal by si to budovať vo svojom dome. Urob to ako open source projekt, aby sa ho mohli zúčastniť všetci a prispieť k nemu.”

Komunita okolo kryptomeny Cardano zareagovala na “tweet“ Hoskinsna s nádejou, že práve na blockchaine Cardano môže vzniknúť nová moderná decentralizovaná sociálna sieť. Treba však upozorniť, že doterajšie pokusy o vybudovanie úspešnej decentralizovanej siete s miliónmi aktívnych užívateľov neuspeli. Azda najlepším príkladom je osud projektu sociálnej siete Voice, ktorý predstavovali v rámci veľkej kampane vývojári najväčšej “ICO” kryptomeny EOS, teda spoločnosť Block.One.

Zdroj: cryptoslate.com

 

Čítať ďalej

Cardano

Cardano sa stalo najdecentralizovanejšou kryptomenou, píše CryptoSlate

blank

Článok

zo dňa

cardano

Bitcoin existuje už 12 rokov, no problém tzv. “blockchain trilemma“, teda dosiahnuť stav vysokej bezpečnosti, decentralizácie a škálovateľnosti, sa zatiaľ ani u tejto najznámejšej kryptomeny (zatiaľ) vyriešiť nepodarilo. Dá sa však tvrdiť, že definitívne prvenstvo v tomto smere zatiaľ nedosiahla ani žiadna jeho konkurencia.

Vo všeobecnosti platí, že v jednom zo zmienených bodov (decentralizácia, škálovateľnosť, bezpečnosť) sa vždy zlyháva. Napríklad Bitcoin je decentralizovaný a bezpečný, no zle škáluje. To znamená, že transakcie sú pomalé a častokrát nákladné. Riešením má byť Lightning Network (LN), no k výraznejšej adopcii tejto technológie aj vzhľadom na to, že LN ešte zďaleka nie je tak ďaleko, ako si to vo finále jej vývojári predstavujú, ešte nedošlo.

Iné kryptomeny zas vysoko škálujú, no je im vyčítaná vysoká centralizácia. Do tejto kategórie môžeme zaradiť z tých najznámejších napríklad EOS či Tron. Fungujú za pomoci tzv. Delegated proof of Stake (DPoS) validátorov. Tých je však málo a sú volení tými najsilnejšími hráčmi v tomto ekosystéme (resp. najsilnejší hráči majú oveľa väčšiu moc ovplyvniť, kto bude validátor). Jednoducho je to príliš centralizované a preto pre mnohých nedôveryhodné.

Mnohí sa preto domnievajú, že najlepšou cestou k vyriešeniu blockchain trilemma je riešenie skrz Proof of Stake (PoS) konsenzus, pri ktorom užívatelia, ktorí stakujú svoje mince, zarábajú úroky popri tom ako prispievajú svojim “stakeom” k bezpečnosti siete. Z tohto dôvodu napríklad predchádza z Proof of Work konsenzu (ako funguje Bitcoin, čiže ťažby) na PoS aj Ethereum v rámci novej generácie Ethereum 2.0, ktorá je ešte vo vývoji.

Ak Proof of Stake časom potvrdí, že je z pohľadu riešenia blockhcian trilemma najlepšou voľbou (a teda aj bezpečným riešením, čo ešte nemožno tvrdiť definitívne, pretože PoS kryptomeny majú krátku históriu), z pohľadu samotnej decentralizácie bude ešte dôležitým určujúcim prvkom to, koľko minci danej kryptomeny sa „stakuje” – zjednodušene koľko mincí tejto kryptomeny sa “uzamyká”, aby sa tým podporila bezpečnosť siete.

Info: Kryptomeny fungujúce na PoS majú rôzne pravidlá.  Napríklad u Polkadot (DOT) musíte mince DOT uzamknúť na niekoľko dní a teda ak ich uzamknete (stakujete) nemôžete s nimi hýbať. Tým zabezpečujete stabilitu. Cardano to má zas vymyslené tak, že mince ADA si môžete vybrať kedykoľvek. Ak ich však použijete, nedostanete odmenu (stake) za poslednú epochu.

V súčasnosti práve v tomto smere dosiahlo Cardano (ADA) významný míľnik. Z percentuálneho pohľadu uzamknutých mincí totiž predbehlo kryptomenu Polkadot, ktorá dlho vládla touto rebríčku. Aktuálne je totiž uzamknutých 69 percent všetkých existujúcich ADA, teda niečo vyše 21,75 bilióna. Zaujímavé je taktiež tempo, v rámci ktorého sa aktuálne ADA stakuje. Napríklad 5. januára, teda za jeden jediný deň, stúpol počet uzamknutých minci ADA o viac ako 100 miliárd.

Pieter Nierop doplnil, že priemerne sa za posledných 7 dní uzamklo okolo 25,7 miliardy ADA mincí. Zároveň bol za posledný týždeň dosiahnutý priemer 1500 nových delegátorov siete každý jeden deň a takmer 1900 nových peňaženiek/deň.

Na základe týchto tvrdení portál Cryptoslate.com označil kryptomenu Cardano za v súčasnosti vôbec najdecentralizovanejšiu na trhu.

Nutné je však doplniť, že mieru decentralizácie Cardano ešte bude ovplyvňovať postupná úprava „Parametru K“, ktorá má zabezpečiť, aby na konci si boli všetky ADA pooly veľkosťami viacmennej rovné, čím sa zabezpečí ešte vyššia miera decentralizácie. Od spustenia fázy Shelley v máji roka 2020 sa tento parameter postupne upravuje na vyššie hodnoty, avšak s opatrnosťou, aby proces prebiehal plynulo.

Na záver je nutné doplniť, že z pohľadu vývoja ceny kryptomeny Cardano je rastúci počet užívateľov, ktorí sa zapájajú do stakingu, pozitívnym javom. Signalizuje to totiž ich dôveru v daný ekosystém a vôľu držať túto kryptomenu dlhodobo (zjednodušene povedané čím viac ľudí stakuje, tým sa znižuje strana ponuky).

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Cardano

Ako začať so stakingom Cardano (ADA) pre začiatočníkov

blank

Článok

zo dňa

cardano

Svet kryptomien je krásny, ale orientovať sa v ňom môže byť zložité. Zhromaždili sme niekoľko praktickych informácii o kryptomenách obecne, ale zameriavame sa v tomto texte hlavne na Cardano. Dozviete sa, ako nakupovať mince ADA a ako začať so stakingom tejto kryptomeny. V článku nájdete množstvo užitočných odkazov. 

// Tento článok publikujeme na základe spolupráce s facebook skupinou Cardano [ADA] CZ/SK za účelom, aby sa čo najviac nováčikov dozvedelo základné informácie o tom, ako začať s touto kryptomenou a ako sa zapojiť do jej stakingu. Jeho autorom je český odborník na kryptomeny Jaromír Tesař, preto zvyšok textu prinášame v českom jazyku. 

CO NAJDETE V ČLÁNKU

Pokud jste v prostoru kryptoměny úplně nový, pravděpodobně máte spoustu otázek. Rádi bychom vám pomohli se základním přehledem kroků, které musíte udělat, abyste mohli koupit mince ADA a začít se stakingem. Nejedná se o průvodce typu krok-za-krokem. Neřekneme vám, kterou burzu použít nebo jakou peněženku Cardano nainstalovat. Dáme vám možnosti a řekneme vám, jak můžete chránit své bohatství. Nováčci mohou napáchat spoustu chyb. Můžeme vám říci, co byste nikdy neměli dělat, pokud nechcete být podvedeni nebo udělat hloupou chybu. Článek není kompletní. Budete se muset hodně naučit, abyste byli dobře informovaní a chráněni.

V KRYPTU JSTE VŽDY SAMI ZODPOVĚDNÝ ZA SVÉ VLASTNÍ BOHATSTVÍ

Pokud bych vám měl dát jedinou radu, řekl bych vám následující. Za své mince ADA zodpovídáte vy a pouze vy. Když uděláte chybu, není nikdo, koho byste mohli zavolat aby vám problém vyřešil. Je možné, že hloupá chyba může vést ke ztrátě peněz.

Musíte se hodně naučit, abyste si byli jisti, co děláte. Než se stanete odborníkem, je třeba každý krok zvážit dvakrát. Pokud si nejste jisti, je lepší nedělat nic. Je chytré ověřit všechny informace z více zdrojů a ujistit se, že jste si přečetli oficiální stránky projektu Cardano. Chcete-li stáhnout peněženku Cardano, měli byste použít odkazy z oficiálních stránek, kde najdete odkazy na peněženku Daedalus a peněženku Yoroi. Jedním ze způsobů, jak podvodníci mohou ukrást vaše mince, je nechat vás nainstalovat jejich podvodnou peněženku. Vždy se podívejte na URL adresu, a ověřte, zda se jedná o následující řetězec „https://cardano.org/“. Pokud ano, jste na správné adrese. Na stránkách najděte odkaz na jednu z peněženek a stáhněte si jej.

JAK SI VYBRAT PENĚŽENKU CARDANO

Cardano peněženka je software, který vám umožní držet mince ADA. Nikdy byste neměli nechat mince ADA na burze a jakmile si je koupíte, měli byste je poslat do své vlastní peněženky. Proč? Důvod je prostý. Burza může být hacknuta a vaše mince mohou být ukradeny. Burza nemusí mít dostatečnou rezervu na pokrytí ztráty.

Daedalus je desktopová peněženka s plným uzlem pro mince ADA. Ukládá celý blockchain do vašeho počítače a ověřuje všechny bloky společně s transakcemi. Vždy, když spustíte peněženku, začne stahovat nové bloky z internetu, aby se synchronizovaly. Tento proces chvíli trvá, pokud peněženku používáte pravidelně. Pokud peněženku spustíte po delší době, potřebuje více času na synchronizaci. Daedalus peněženka je udržována IOHK. To je ten samý tým, který buduje protokol Cardano.

Daedalus

Yoroi je “lehká” peněženka (light-weight), která funguje jako rozšíření pro Chrome nebo Firefox. Připojuje se k plnému uzlu, který je provozován společností Emurgo. Výhodou je, že peněženka je k dispozici hned po kliknutí na ikonu. Není potřeba takovou peněženku synchronizovat lokálně a také instalace je rychlejší.

yoroi

V obou případech peněženky šifrují a lokálně ukládají soukromé klíče. Klíče nejsou sdíleny s třetími stranami. Více informací najdete na stránkách IOHK ZenDesk. Můžete také odeslat popis vašeho problému týkající se peněženky Daedalus. Někdo s ZenDesku vám pomůže problém řešit.

K držení vaší ADA se důrazně doporučuje použít hardwarovou peněženku. Je to nejbezpečnější způsob, jak to udělat. Můžete si koupit Trezor nebo Ledger. Poté je možné propojit Daedalus a Yoroi s hardwarovou peněženkou.

JAK POUŽÍVAT PENĚŽENKU CARDANO

Cardano peněženka je něco jako bankovní účet. Rozdíl je v tom, že k instalaci peněženky nepotřebujete povolení. Prostě ji nainstalujete a jste připraveni použít mince ADA. Nechceme mluvit o celé kryptografii za peněženkami Cardano, protože je to složité téma. Momentálně potřebujete jen vědět, že peněženka vás požádá o přepsání spousty slov zvaných seed nebo passphrase (přístupová fráze). To je nejdůležitější věc, kterou musíte chránit. Napište slova na kousek papíru a papír pečlivě uložte. Pokud chcete mít kopii, můžete to udělat dvakrát. Nikdy nepište slova někam do textového souboru. Slova nelze uložit v digitální podobě.

Proč je přístupová fráze tak důležitá? Umožňuje vám obnovit peněženku v případě, že je zničena. Váš počítač se možná jednoho dne nespustí nebo do něj vylijete vodu. Můžete náhodně přijít o svou hardwarovou peněženku, nebo může přestat fungovat. Ve všech těchto případech stačí nainstalovat stolní peněženku nebo koupit novou hardwarovou peněženku a obnovit starou peněženku pomocí přístupové fráze.

Když vám někdo napíše a požádá vás o poskytnutí přístupové fráze, pak se jedná o podvod. Podvodník může předstírat, že je prodejcem hardwarové peněženky nebo členem týmu Cardano. Pamatujte, že nikdo na světě nemá důvod žádat o vaši přístupovou frázi. Pokud k tomu dojde, jedná se o podvod. Podvodník pouze obnoví vaši peněženku a ukradne vaše mince. Pouze vy byste měli být schopni obnovit peněženku. Neposílejte přístupové heslo nikomu e-mailem. Nepište to někam na internet.

Doufáme, že chápete, jak důležitá je přístupová fráze. Předpokládejme, že jste vytvořili novou peněženku. Pokud se jedná o novou peněženku, bude zůstatek 0. Vy nebo někdo jiný musí poslat mince na vaši adresu. Jaká je adresa? Řekli jsme, že peněženka je jako bankovní účet. Jste zvyklí mít číslo bankovního účtu, které můžete komukoli poskytnout za účelem přijímání peněz na váš účet. Číslo bankovního účtu je směska 10–12 číslic a kód banky, který je napsán za znakem /. Bankovní účet může vypadat například takto: 0500121502/0800. Peněženka Cardano umožňuje generovat více adres, které lze použít podobně jako číslo bankovního účtu. Může být trochu matoucí, že můžete generovat více adres pro příjem mincí. Důvodem je soukromí. Můžete si vygenerovat jinou adresu pro Alici, jinou adresu pro Boba atd. Cardano adresa může vypadat takto:

addr1q97h8d0qdpulpj0hf2c29zerrmd998rehfvezx0fv fhdkhr3w0mc4v7swfvr3uafrncps4c99haswd96dks64xeczq3qnum6kx

Je to adresa, kterou jsem právě vygeneroval ve své peněžence Daedalus. Pokud pošlete ADA na adresu, dostanu mince já a jen já je budu moci utratit. Všimněte si, že mohu veřejně odhalit adresu a nebojím se krádeže peněz z mé peněženky. To není možné, protože pouze já vlastním odpovídající soukromý klíč pro adresu. Jsem schopen podepsat transakci. To znamená, že pouze já mohu vytvořit transakci, která bude zpracována sítí. Nikdo na světě toho není schopen pod podmínkou, že jsem dobře chránil přístupovou frázi a nikdo není schopen ukrást mé soukromé klíče.

Vygenerovanou adresu můžete odeslat Alici nebo Bobovi. Nebo můžete oběma zaslat stejnou adresu. Nezapomeňte, že jakmile je vytvořena nová adresa, lze ji používat znovu a znovu. Alice a Bob vám mohou každý den posílat mince ADA na stejné adresy a pouze vy budete moci tyto mince utratit. Mince budou přijímány i v případě, že je počítač vypnutý. Nedoporučuje se používat stále stejnou adresu. Pro každou transakci je lepší vygenerovat novou adresu.

Pokud chcete poslat ADA někomu jinému, musíte požádat o jeho adresu. Pak použijete peněženku a zadáte transakci. Na danou adresu se pošle určité množství mincí. A to je vše.

Při práci s adresami buďte velmi opatrní. Vždy se ujistěte, že používáte celý řetězec od začátku do konce. Pokud zapomenete jedno písmeno, mince mohou být navždy ztraceny. Když zkopírujete a vložíte adresu jinam, ujistěte se, že je adresa stejná i po zkopírování z e-mailu nebo chatu do peněženky. Ve vašem počítači může být malware, který může tajně vyměnit vaši adresu za adresu podvodníka. Můžete tedy omylem poslat ADA mince podvodníkovi místo svého přítele.

V krypto světě existuje více blockchainových projektů a každý používá své vlastní adresy. Vždy si musíte být jisti, že posíláte mince ADA na adresu Cardano a mince BTC na adresu Bitcoinu. Například není možné posílat mince ADA na BTC adresu a naopak. Pokud tak učiníte, vaše mince mohou být ztraceny.

Z bezpečnostních důvodů můžete použít následující trik, abyste se ujistili, že nepřijdete o velké množství svých mincí. Předpokládejme, že chcete poslat mince na adresu, ale nejste si jisti, zda budou mince přijaty. Na adresu můžete poslat pouze 1 ADA a poté zjistit, zda byla mince převedena. Pokud tomu tak je, můžete postup zopakovat se zbytkem mincí. Je poměrně snadné ověřit, že mince byly odeslány na správnou adresu. Můžete použít průzkumníka Cardano a zadat do něj ID transakce nebo adresu. Uvidíte aktuální stav transakce nebo všechny transakce související s adresou. Když je transakce potvrzena, mince byly doručeny.

Teď znáte teorii. Nyní si koupíme první mince ADA. Peněženku již máte, takže můžete vygenerovat novou adresu, kterou budete používat k zasílání mincí ADA z burzy do vaší peněženky.

epocha-crdns2

KDE KOUPIT ADA

Cardano je kryptoměnový projekt a používá nativní mince s tickerem ADA. Pokud věříte vizi Cardana a rozhodli jste se koupit mince ADA, můžete to udělat prostřednictvím burzy. Pojďme se podívat na to, jak je najít.

Aktuální cenu a tržní kapitalizaci najdete například na CoinMarketCap. Projekt velmi pravděpodobně najdete někde v první desítce. Kliknutím na název Cardano budete přesměrováni na stránku s dalšími informacemi o projektu. Zajímavou informací je seznam burz, kde si můžete koupit mince ADA. Doporučujeme vám vybrat si větší burzu, jako je Bittrex, Binance (recenze), Kraken, Coinbase Pro nebo českou bitbeli.cz atd. Je užitečné kupovat nebo prodávat mince na burzách, které mají vyšší objem. Burzy berou za své služby poplatky a pravděpodobně budete platit za vklad, výběr a obchodování. Mějte to na paměti a zkontrolujte poplatky na stránkách dané burzy.

Když si vyberete burzu podle vašeho výběru, musíte podstoupit proces registrace. Proces registrace může chvíli trvat a často vyžaduje poskytnutí informací KYC, vaší aktuální fotografie, kopie vašeho průkazu totožnosti atd. Pokud to nechcete poskytnout, můžete zkusit najít burzu, která to nevyžaduje. Pokud jste zaregistrováni, pravděpodobně budete muset najít způsob, jak poslat fiat měnu na burzu, kterou jste vybrali. Ve většině případů budete muset nejprve koupit BTC, abyste mohli koupit ADA za BTC. Každá burza má seznam párů. Například ADA/BTC. Úplný seznam párů najdete na CoinMarketCap, když kliknete na jakoukoliv burzu.

Alternativně si můžete koupit BTC jinde, pokud je to pro vás pohodlnější, a poté odeslat BTC na burzu. Nejprve se přihlaste na burze a vytvořte novou BTC adresu pro vklad. Poté můžete zaslat fiat měnu některému místnímu prodejci bitcoinů a poskytnout vytvořenou adresu BTC. Tímto způsobem prodejce zašle BTC na burzu na vaši vkladovou adresu. Poté můžete najít pár ADA/BTC a vyměnit BTC za ADA.

Můžete zkusit najít službu, která vám umožní koupit mince ADA přímo za vaši fiat měnu. Můžete se tedy vyhnout obchodování BTC za ADA. Buďte opatrní a dobře si ověřte důvěryhodnost služby. Zeptejte se svých přátel, zda službu používají. Nejprve vyzkoušejte službu zakoupením menšího množství mincí ADA. Pokud to funguje, můžete si koupit větší množství mincí.

Předpokládejme, že jste právě koupili mince ADA a máte je na burze. Je čas poslat mince z burzy do vaší peněženky. Každá burza by vám měla umožnit posílat mince na vaši adresu. Vygenerujte novou adresu v Cardano peněžence a použijte ji. Použijte rozhraní burzy a pošlete mince ADA na vaši adresu Cardano. Při vkládání adresy do rozhraní burzy znovu zkontrolujte, zda je adresa správná a úplná.

NÁKUPNÍ STRATEGIE

Kryptoměny jsou volatilní a ADA není výjimkou. Je velmi nebezpečné provést jeden velký nákup ADA. Pokud trh poklesne, můžete po delší dobu ztratit velkou hodnotu. Riziku volatility se můžete vyhnout použitím nákupní strategie, která se nazývá Dollar Cost Averaging (DCA).

Peníze, které chcete investovat, můžete rozdělit na více částí a poté si v pravidelných intervalech kupovat mince ADA. Případně se můžete rozhodnout utratit určitou částku peněz za měsíc a poté pravidelně kupovat mince ADA, například na začátku měsíce. Nákup musí proběhnout bez ohledu na aktuální cenu mincí ADA. Pokud se rozhodnete, že provedete nákup každý první den v měsíci, musíte to udělat. Nepokoušejte se spekulovat o ceně a myslete si, že můžete nákup odložit jen proto, že je cena příliš vysoká. Zachovejte strategii. Nejste schopni časovat trh. Strategie funguje a mnoho investorů ji využívá. Stejnou strategii můžete použít pro nákup i pro prodej.

NEOBCHODUJTE NA BURZE

Pokud jste nováček a nikdy jste neobchodovali na burze, nezačínejte s tím jen proto, že máte příležitost. Většina obchodníků přijde o peníze. Na začátku můžete mít štěstí, ale z dlouhodobého hlediska můžete přijít o všechno. Obchodování vyžaduje spoustu dovedností a vzdělání. Na trhu se pohybují profesionálové, kteří obchodují roky. Obchodování je o tom být lepší než ostatní. Jak nováček rozhodně nejste připraveni soutěžit s ostatními.

STAKING

Staking je způsob, jak decentralizovat a zabezpečit síť Cardano prostřednictvím distribuce mincí ADA stake-holderům (držitelům podílů). Když distribuce mincí roste a akcionáři jsou ekonomicky motivovaní držet mince a rozhodovat, roste také decentralizace a bezpečnost sítě. Když si koupíte mince ADA, stanete se vlastníkem sítě Cardano. Množství vašich mincí představuje váš vklad.

Staking je součástí incentive modelu sítě. V tomto článku se nebudeme zabývat teorií a komplexním vysvětlením. Chceme pouze poskytnout praktické informace, které vám umožní začít se stakingem. Nicméně je to dobré téma pro studium.

TIP: Na českej scéne prevádzkuje staking pooly Cardanians.io s označeniami CRDN1, CRDN2 a CRDN3. Víac info tu.

Bitcoinoví těžaři jsou odměněni za každý nově těžený blok. Staking je velmi podobný proces. Výhodou je, že nemusíte kupovat drahý těžební hardware a zapojovat jej do elektřiny. Místo toho se můžete podílet na provozování sítě prostřednictvím mincí ADA. Pokud se podílíte na stakingu, budete za to odměněni. Je to druh pasivního příjmu, ale není to úplně zadarmo. Odměna je za vaši účast na decentralizaci sítě. Můžete se podívat na staking kalkulačku a zjistit, kolik můžete vydělat. Například pokud vsadíte 10 000 mincí ADA, můžete denně vydělat 1,13 až 1,44 mincí ADA. Odměny jsou vypláceny přímo sítí každých 5 dní.

V síti Cardano jsou provozovatelé poolů, kteří jsou zodpovědní za těžbu nových bloků. Jejich uzly fungují 24/7 a náhodně vytvářejí nové bloky, když se stanou vedoucími slotů. Tyto uzly zpracovávají transakce.

Staking vám umožňuje podílet se na těžbě nových bloků, aniž byste museli mít trvale zapnutý počítač. Jako držitel mincí ADA máte rozhodovací pravomoc. Můžete si vybrat pool, do kterého chcete delegovat své mince. Znamená to, že vaše mince (váš vklad) se stanou součástí celkové síly (celkového vkladu) poolu.

Když si koupíte mince ADA a pošlete je do své peněženky, mince nejsou automaticky delegovány. Peněženka by nevěděla, do kterého poolu by měly být mince delegovány. Musí to být vaše rozhodnutí.

Zde buďte velmi opatrní. Proces delegování mincí do poolu neznamená, že musíte své mince poslat na adresu provozovatele poolu. Proces delegování lze provést z vaší peněženky prostřednictvím certifikátu delegace. Proces je velmi snadný a přímočarý. Můžete si vybrat pool podle názvu a potvrdit transakci. Transakce odešle delegační certifikát do sítě. Mince ADA opět neopouštějí peněženku. Odesílá se pouze certifikát delegace. Můžete delegovat mince ADA z peněženky Daedalus a Yoroi.

Významnou výhodou stakingu na Cardano síti je skutečnost, že své mince můžete kdykoli utratit. Mince nejsou po dobu staking po určitou dobu uzamčeny. Jak je to možné? Mince musí být v peněžence je v době, kdy se pořizuje takzvaný snímek (snapshot). Čas je v ekosystému Cardano rozdělen na epochy. Epocha Cardano trvá 5 dní. Až skončí současná epocha, začne nová a během přechodu z epochy do epochy se pořizuje snímek. Takže nový snímek se provádí každých 5 dní. Snímek prohledá všechny relevantní adresy, které se používají ke stakingu. Jakmile jste delegovali mince do poolu, síť o tom ví. Když si koupíte nové mince ADA, mince se automaticky použijí ke vstakingu. Když se pořizuje nový snímek, naskenuje se nové množství mincí pro další epochu.

KDY OČEKÁVAT PRVNÍ ODMĚNU

Každá epocha má číslo. V době psaní probíhá epocha s číslem 240. V této epochě můžete kupovat nebo prodávat své mince ADA. Mince můžete také delegovat do poolu nebo změnit delegování do jiného poolu. Na konci epochy 240 bude vytvořen nový snímek. Snímek nebude použit v následující epochě 241, jak byste možná očekávali, ale v epoše 242. To znamená po 5 dnech od momentu pořízení snímku. Je tam tedy zpoždění o jednu epochu. Odměny se počítají až po použití mincí. V našem případě k výpočtu odměn dojde v epoše 243. Protokol Cardano rozděluje odměnu na začátku další epochy po výpočtu odměn. Stane se to v epoše 244.

V zásadě můžete očekávat odměnu po uplynutí třech celých epoch. Nezapomeňte, že je třeba počkat na další snímek. Pokud uživatel deleguje v epoše 240, bude odměna vyplacena v epoše 244. V tomto případě jsou 3 epochy tyto: 241, 242 a 243. To znamená, že na první odměnu musíte počkat alespoň 15 dní, ale může to být až 20 dní.

Jakmile získáte první odměnu, dostanete další pravidelně každých 5 dní. Cyklus se opakuje znovu a znovu. S každým momentem budou vaše mince znovu použity v další epochě.

JAK SI VYBRAT STAKING POOL

Velmi důležitou součástí stakingu je výběr poolu. Váš výběr určí, jak moc budete odměněni a zda vůbec odměnu získáte. Musíte se chytře rozhodnout.

Ne všechny pooly, na které můžete delegovat své mince ADA, mají nárok na odměnu. Nemůžete jen tak náhodně vybrat jeden pool a očekávat odměnu. Musíte znát alespoň základní teorii. Nebojte se. Dáme vám solidní přehled.

Protokol Cardano přiděluje určité množství mincí ADA na epochu, které jsou následně distribuovány poolům a všem delegátorům (lidem, kteří delegovali mince). Pooly provozují provozovatelé poolů. Nejprve je nutné odměnit provozovatele poolů za jejich služby. Pokud má pool nárok na odměnu, budou odměněni také všichni delegátoři, kteří do poolu delegovali své mince ADA. Jako delegátor byste tedy měli zkontrolovat výkonnost poolu, do kterého chcete delegovat své mince. K tomu můžete použít nástroj ADApools.

Musíte zkontrolovat, zda pool v každé epoše pravidelně vytváří bloky. Můžete také zkontrolovat, jak dlouho pool existuje a kolik bloků vyprodukoval v průběhu času.

Nelze říci, že čím více bloků pool vyprodukuje, tím lépe. Pokud pool pravidelně produkuje několik bloků, může to být velmi dobrá volba. Když pool v dané epoše vyrazí 0 bloků, nedostane žádnou odměnu. Žádná odměna pro operátora a žádná odměna pro všechny delegátory.

Síla poolů se dá poměřovat podle jejich celkového staku. Jedná se o souhrn všech mincí ADA, které jsou delegovány do daného poolu. Celkový stake ovlivňuje počet bloků, které může pool vyrobit za epochu. Čím vyšší je stake, tím více bloků lze vytvořit. Má to však háček.

Aby se zabránilo existenci velkých poolů, existuje idealistická velikost poolů, která je ideální pro síť. Protokol jej podporuje takovým způsobem, že jakmile pool dosáhne určité velikosti, odměny se sníží. Maximální velikost poolu se nazývá bod nasycení. Je v pořádku, když je pool pod bodem nasycení a nemá to žádný vliv na odměny. Když celkový stake překročí bod nasycení, odměna pro delegáty se sníží.

Dalším důležitým parametrem poolu je poplatek. Poplatek je parametr, který nastavuje provozovatel poolu. Poplatek definuje odměnu, kterou si provozovatel přeje získat. Existují dva parametry. Pokud se podíváte na ADApools, najdete marži (procento z odměny pro pool) a pevnou část. Pevnou částí je počet mincí, které operátor vždy dostane za výrobu bloků. Obvykle je nastavena na 340 mincí ADA, protože to je požadované minimum.

Marži lze nastavit na 100%. V takovém případě se odměna vyplácí pouze provozovateli poolu a delegátorům nezbývá nic. Raději tedy delegujete na bazén, který je pro vás spravedlivější. Kolik je férová marže? Nechceme vám v tomto ohledu nic radit. Na druhé straně by vás měla zajímat prosperita Cardano ekosystému. Provoz staking uzlu stojí peníze a provozovatelé poolu musí platit své výdaje. Není chytré delegovat do poolu, který nastavil marži na 0. Dalším zajímavým bodem je, že příliš nezáleží na tom, zda je marže nastavena na 1 nebo 5%. Rozdíl v počtu mincí ADA, který jako delegát obdržíte, není tak dramatický. Udělejte si vlastní průzkum týkající se poolů a pokuste se najít takový pool, se kterým budete spokojeni.

NESTAKUJTE SE NA BURZÁCH

Možná si myslíte, že staking je velmi složitý a můžete se do něj zapojit přes burty. Není to chytrý nápad. Každý stake-holder by měl mít mince ADA ve své vlastní peněžence. Pokud máte mince ve vlastní peněžence, neriskujete ztrátu mincí, když dojde k hacknutí burzy. Decentralizace je také lepší, pokud existuje více malých entit než pár velkých velryb s velkým vlivem. Výměny vás obvykle nutí po určitou dobu zamknout mince ADA. Když vsadíte ze své peněženky, takové omezení neexistuje a své mince můžete kdykoli utratit. Přemýšlej dvakrát. Může vám burza poskytnout vyšší odměnu, než jakou můžete vydělat ze své peněženky? Znamenalo by to, že burza to dělá zdarma nebo dotuje službu. Proč by to burza měla dělat? Nejlepší podmínky pro vaše mince ADA jsou, když delegujete mince ze své vlastní peněženky.

KDE NAJÍT POMOC A JAK SE VYHNOUT PODVODŮM

ZenDesk jsme již zmínili. Můžete se také zeptat kteréhokoliv z provozovatelů poolů Cardano. Budou ochotni vám pomoci. Kontakty na ně najdete na Twitteru nebo na jejich webových stránkách. Zde je důležitá jedna věc. Nikdy nikomu neposílejte mince ADA, pokud vás o to požádá a nechcete o své mince přijít. Každý by vám měl být schopen pomoci, aniž byste museli posílat mince ADA na adresu pomocníka. Pokud jste o to požádali, buďte velmi skeptičtí. Nepospíchejte. Přemýšlejte o tom. Zeptejte se někoho jiného, ​​zda je to dobrý nápad. Ve většině případů je to velmi špatný nápad.

Kryptoměna přišla na svět s posláním zlepšit náš svět decentralizací. Budete se muset hodně učit abyste pochopili detaily. Je to komplexní téma, protože musíte studovat něco o technologiích, ekonomice, politice a sociologii. Lidé mohou mít různé názory na určité aspekty blockchainových technologií a je to v pořádku. Vytvořte si vlastní názor. Staňte se součástí naší decentralizované budoucnosti.

ZÁVĚR

Vždy postupujte způsobem, který vám zabrání ve ztrátě peněz. To je snadné říci, ale těžší udělat. Doufejme, že jsme vám dali základní informace o nákupu mincí ADA a stakingu. Pokud jste to udělali, jste na samém začátku. Držení kryptoměny je o pochopení mise a připojení se ke skupině lidí, kteří chtějí změnu.

Nezapomeňte, že nikdy nesmíte někomu cizímu poskytnout váš seed a ani neposílejte ADA někomu jinému. Vaše mince ADA jsou vaším bohatstvím a kryptoměny jsou o odpovědnosti za váš život. Když vás o mince někdo požádá, pak je to velmi pravděpodobně podvod.

Hodně štěstí při staking a pokud potřebujete pomoc, neváhejte kontaktovat komunitu Cardano.

Pôvodný zdroj článku facebook skupina Cardano [ADA] CZ/SK.

Čítať ďalej

Cardano

Cardano posilňuje. Binance Research upozorňuje na fázy Goguen a Basho

blank

Článok

zo dňa

Cardano raketa

Medzi najväčších cenových skokanov posledných dní patrí kryptomena Cardano (ADA). V čase písania tohto článku spravila hodnota mincí ADA za posledný týždeň rast o vyše 80%.

Rast ceny kryptomeny Cardano pravdepodobne tkvie v dvoch faktoroch – prvým hnacím motorom je celkový sentiment okolo krpytotrhu, ktorý vyvolal ošiaľ okolo Bitcoinu. Ten totiž každým dňom vytvára svoje nové cenové maximá. Popri tom má však Cardano aj fundamentálne základy vďaka vývoji, ktorý sa deje okolo jej ekosystému.

Cardanu sa najnovšie venovala aj štúdia Binance Research, výskumnej sekcie najväčšej kryptoomenovej burzy Binance. Upozornila na to, že Cardano čochvíľa čaká spustenie dvoch dôležitých ér – Goguen a následne aj Basho.

Éra Goguen mala byť pôvodne spustená už koncom roka 2020, no jej oficiálne spustenie na mainnete Cardano sa oddialilo. Očakáva sa, že sa tak udeje v prvom kvartáli, najneskôr v prvej polovici roka 2021. Fáza Goguen je obzvlášť dôležitá, pretože prinesie možnosť  vytvárania smart kontraktov. Tým pádom sa stane Cardano konkurencie schopné najpopulárnejšej smart kontrakt platforme Ethereum.

Hoci podľa prezentovaných informácii by malo mať Cardano spustení éry Goguen výrazne lepšie vyriešenú problematiku škálovania a nákladovosti transakcii než Ethereum, fáza Basho by mala pripraviť Cardano aj na omnoho väčšiu adopciu v podobe stoviek až miliárd ľudí. Inak povedané Basho má pripraviť z pohľadu škálovateľnosti a interoperability tento blockchain na mnohé roky až desaťročia dopredu.

Spoločnosť Emurgo, ktorá sa spolupodieľa na vývoji ekosystému Cardano, tvrdí, že inteligentné zmluvy postavené na Cardano budú odlišné od ostatných. Údajne totiž majú byť pre vývojárov flexibilnejšie vďaka rôznym predprogramovaným podmienkam. ,,Tieto zmluvy, ktoré sú napísane na Cardano blockchaine, ponúkajú hodnotu tým, že prinášajú plné zviditeľnenie všetkych účastníkov zmluvy a zároveň sú extrémne bezpečné a samé sa plnia na základe naprogramovaných podmienok.”

My dopĺňame, že Cardano finišuje aj s prípravami fázy Voltaite, ktorá má prispieť k decentralizovanému spôsobu rozhodovania o budúcnosti tohto projektu. Mnohí dúfajú, že aj v tomto ohľade príde Cardano s riešením, ktoré bude efektívnejšie, než u konkurenčných projektov.

Pokiaľ ide o smart kontrakty, zaujímavo vyzerajú aj riešenia pre vývojárov iných blockchainov. Napríklad devnet s označením KEVM umožňuje prevádzkovanie Ethereum Virtial Machine na Cardano k-framewofku. Znamená to, že vývojári Ethereum môžu písať svoje decentralizované aplikácie v pre nich obľúbenom jazyku Solidity, ako to robili doposiaľ, no následne ich môžu nasadiť jednoducho aj na Cardano blockchain, ktorý bude rýchlejší a lacnejší.

Upozorňujeme, že kým Ethereum má už zabehnuté smart kontrakty, fáza Goguen u Cardano ešte spustená ani nebola. Preto ide o porovnávanie reality (Ethereum) s víziou (Cardano), ktorá však nebola overená časom.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Cardano

Počet peňaženiek na Cardano začal výraznejšie stúpať. Adopcia rastie

blank

Článok

zo dňa

cardano

V čase, kedy sa v prvom kvartáli 2021 netrpezlivo očakáva spustenie fázy Goguen, ktorá bude pre ekosystém kryptomeny Cardano (ADA) znamenať dlho sľubované spustenie smart kontraktov na mainnete tohto blockchainu, prichádza pozitívny fundament súvisiaci s tempom vytvárania nových ADA peňaženiek.

Portál CryptoSlate informoval, že medzi 16. decembrom a 4. januárom bolo každú hodinu vytvorených približne 64 nových peňaženiek. Na základe týchto údajov bolo následne vypočítané, že ku koncu roka 2021 by mohlo vzniknúť milión nových peňaženiek, čo z Cardano robí jeden z najrýchlejšie rastúcich blockchianov z hľadiska adopcie užívateľov.

Hlavný predstaviteľ kryptomeny Cardano Charles Hoskinson rád tvrdí, že kým rok 2020 bol pre Cardano mimoriadne významný, pretože sa spustila fáza Shelley a vrcholili práce na Goguen a Voltaire, rok 2021 bude pre Cardano rekordný. Očakáva sa totiž skoré dokončenie všetkých pilietov tohto robustného projektu, ktorého prvý základný kameň bol postavený už v roku 2015. Rok 2021 by mal preto patriť hlavne budovaniu komunity, s čím pochopiteľne bude súvisieť aj rast počtu spomínaných peňaženiek.

Kým priemer medzi 16. decembrom a 4. januárom činil 64 peňaženiek denne, tak k poslednému zmienenému dňu išlo už o 121 nových peňaženiek. To predstavuje výrazný nárast od 34 peňaženiek z 16. decembra.

Nasledujúci graf znázorňuje tempo vytvárania nových peňaženiek ADA medzi 16. decembrom 2020 a 4. januárom 2021:

blank

Podľa Pietera Nieropa z AdaStat môže toto tempo viesť k spomínanému vytvoreniu milióna ďalších peňaženiek do konca roka. Druhý graf znázorňuje predpoklad vývoja vytvárania nových peňaženiek ADA v roku 2021:

blank

Dôležitým údajom je aj počet peňaženiek, ktoré „stakujú” svoje mince ADA v rámci stakingu, čim zabezpečujú celú sieť. Podľa aktuálnych dát ide o necelých 55 percent všetkych existujúcich ADA peňaženiek. Ak by pribudlo ďalších milión nových peňaženiek a pomer tých, ktoré sa zúčastňujú stakingu by sa zachoval, alebo zvýšil, úroveň decentralizácie celého projektu by sa dostala podľa Nieropa na “bezprecedentnú” úroveň.

Dôležitým faktorom, ktorý súvisí s decentralizáciou ADA, je odhad analytickej platformy IntoTheBlock, že aktuálne drvivú väčšinu držiteľov ADA mincí tvoria retailoví, teda malí investori. Len 2,08 miliardy ADA mincí vlastnia veľryby. Veľkí investori majú mať pod kontrolou okolo 7,6 miliardy ADA mincí a retail vyše 25 miliárd mincí (viac než 72%).

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Facebook

Populárne