Sme aj na sociálnych sieťach

Omluvte prosím dočasnou nedostupnost některých článků a služeb, probíhá plánovaná údržba stránek.


blank
blank

Ethereum

Buterin priznal, že u Ethereum spočiatku aj pochybili

blank

Článok

zo dňa

Vitalik Buterin

Zakladateľ kryptomeny Ethereum a jej hlavný líder Vitalik Buterin počas minulotýždňového podcastu Hashing It Out priznal, že by dnes riešil mnoho vecí inak ako v minulosti, pričom naznačil, že najväčšie chyby nastali v prístupe k shardingu a Proof of Stake konceptu.

V úvode rozhovoru napríklad priznal, že urobili niekoľko chýb pokiaľ išlo o určenie výšky gasu. ,,Na začiatku sme naozaj nevedeli urobiť dobrú prácu,” uznal. Okrem stanovenia ceny gasu a iných drobných atribútov priznal, že najväčší problém bol v podcenení niektorých dôležitých aspektov.

,,Rozhodne sme podcenili, koľko času nám bude trvať dokončiť veci, ktoré sme si určili v roku 2015. Keby sme vedeli, že to bude trvať roky, pravdepodobne by sme naše plány navrhli inak a premýšľali by sme o tom, ako by mohli pracovať naše tímy odlišne,“ povedal ku chybám, ktoré súviseli s prechodom na Proof of Stake. ,,Obralo nás to o veľa času a a energie.”

Vyzerá to tak, že v súčasnosti sa už Ethereum blíži k významnému míľniku, hoci autori projektu zrejme očakávali, že to príde skôr. Prechod na novú éru s označením Ethereum 2.0 sa očakáva už tento rok, pričom optimisti veria, že to bude už v priebehu niekoľkých najbližších mesiacov. Po spustení tejto fázy prejde Ethereum na Proof of Stake a s ním súvisiaci staking. Buterin minulý týždeň na Twitteri naznačil, že nová éra odstráni akékoľvek problémy so škálovateľnosťou Ethereum blockchainu, ktoré dnes zvládne len odhadom okolo 15 transakcií za sekundu. Po novom by to mohlo byť vraj aj stotisíc. Ak by sa to stalo realitou, výrazne by to mohlo pomôcť aj DeFi sektoru, ktorý sa na Ethereum buduje.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Cardano

Šéf Cardano: Do troch rokov bude v Afrike využívať DeFi 100 miliónov ľudí

blank

Článok

zo dňa

Charles Hoskinson - Cardano

Šéf spoločnosti IOHK a zakladateľ kryptomeny Cardano (ADA) Charles Hoskinson opäť potvrdil, že veľkú perspektívu pre blockchain technológiu vidí najmä v rozvojových krajinách. IOHK ale aj celé Cardano preto výrazne zaostruje najmä na africký kontinent.

Hoskinson v rozhovore pre portál Cointelegraph poznamenal, že do troch rokov môže produkty decentralizovaného financovania (DeFi), ktoré sa v súčasnosti budujú najmä na blockchaine Ethereum, používať 100 miliónov Afričanov. V onom období pochopiteľne verí, že svoju úlohu zohrá v tomto aspekte okrem Ethereum aj Cardano.

,,Kto vlastne bude robiť peer-to-peer pôžičky? Kto zabezpečí peer-to-peer poistenie? Kto bude robiť peer-to-peer platby? Mám pre vás novinku. Nebude to žiadny chlapík žijúci v New Yorku.”

Hoskinson naznačil, že Cardano má už teraz rozbehnuté v Afrike viaceré partnerstvá a preto zohrá v oblasti DeFi v tejto oblasti zásadnú úlohu. Afriku vníma ako mimoriadne dôležitú zákaznícku základňu, ktorá je zaujímavá aj tým, že nečelí žiadnemu ťažkopádnemu regulačnému prostrediu, ako je to vo vyspelejších krajinách západu.

Rozvojové krajiny sú podľa jeho názoru oveľa flexibilnejšie čo sa týka regulácii, čo umožní v nasledujúcich rokoch rýchlejšiu adopciu kryptomenových inovácii. ,,Neexistuje tam žiadny JP Morgan Chase. Neexistuje tam žiadny masívny starý finančný systém, ktorý by dominoval a všetko kontroloval,” upozornil.

DeFi podľa Hoskinsona v konečnom dôsledku vytvorí likviditu pre najchudobnejších ľudí na svete a umožní im budovať bohatstvo, popri tom ako si ho budú schopní aj chrániť. ,,Za týmto účelom sme postavili Cardano.“

My dopĺňame, že Cardano má v oblasti DeFi projektov smelé ambície. Stále však čaká na spustenie fázy Goguen, ktorá prinesie na tento blockchain dlho očakávanú možnosť vytvárania smart kontraktov. Očakáva sa, že sa tak stane už v nasledujúcich mesiacoch. Kým však ide len o prísľub, DeFi projekty na tomto blockchaine fungovať nemôžu a tak stále hrá dominantnú úlohu v tomto sektore predovšetkým Ethereum.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

Ethery miznú z búrz. Môže cena vyletieť až na $20 000?

blank

Článok

zo dňa

ethereum

V súvislosti s kryptomenou Ethereum sa objavuje čoraz viac pozitívnych fundamentov dá sa povedať, že k zvýšenému potenciálu výrazného rastu hodnoty dvojky na trhu prispel svojimi nedávnymi vyjadreniami aj rešpektovaný investor Raoul Pal.

Šéf spoločnosti Real Vision, ktorý už minulý rok upravil svoje investičné portfólio tak, že 98% preskupil do Bitcoinu a Ethereum, totiž pred pár dňami naznačil, že cenový vývoj Ethereum mu mimoriadne nápadne pripomína Bitcoin v úvode roka 2017.  Vzhľadom na rešpekt, ktorý si Raoul Pal vybudoval medzi investormi, sa jeho vyjadreniam prikladá pomerne veľká vážnosť.

,,Wow, to naozaj? Ethereum je identické v cene aj štruktúre v momente, keď má v porovnaní s Bitcoinom rovnaký počet aktívnych adries? Myslel som si, že je to len bezcenný shitcoin???,” spýtal sa najprv na Twitteri a následne v ďalšom “tweete“ doplnil zaujímavý údaj: ,,Trhový strop Ethereum rastie ešte rýchlejšie, než u Bitcoinu (od momentu dosiahnutia 1 milióna aktívnych adries).“

Kým Bitcoin si získava na popularite vďaka čoraz častejšie zmieňovanému prirovnávaniu k hedgeu voči inflácii, Ethereum je ekosystém, na ktorom sa budujú zaujímavé decentralizované projekty. Obrovský potenciál podľa mnohých odborníkov drieme najmä v DeFi sektore. Dokonca to tento týždeň naznačil aj šéf amerického regulátora bánk OCC Brian Brooks.

,,Volajte ma bláznom, ale pevne verím, že  Ethereum do roka až dvoch dosiahne cenu 10 až 20 tisíc dolárov. A tentokrát absolútne zaslúžene. Ethereum sa pevne etablovalo a stáva sa univerzálnou vrstvou pre vysporiadanie hodnôt na internete popri tom ako je hodnota ETH krytá maximálnym pomerom dopytu a ponuky,” uviedol na Twitteri ETH developer antiproszntechis.eth.

Hodleri sťahujú ETH z búrz

V súvislosti s Ethereum sa však nemusíme baviť o potenciálnom raste ceny len na základe vyjadrení pár rešpektovaných osobností. Silným bullish signálom sú aj konkrétne čísla, ktoré naznačujú veľký potenciál.

Analytická platforma CryptoQuant upozornila, že na burzách sa aktuálne nachádza len 8,1 milióna ETH, čo je o 27% menej Etherov, než bolo dva dni dozadu. Alex Saunders na Twitteri zas plnili, že len za posledných niekoľko hodín kleslo množstvo ETH na burzách z 10 miliónov na osem. ,,Keďže sa v dlhodobejšom horizonte očakávajú ceny 5, 10 a 20 tisíc dolárov za Ethereum tak silne pochybujem, že hodleri budú teraz predávať ETH za tisíc alebo dvetisíc dolárov,” doplnil.

V skratke to znamená hlavne to, že Ethery v rýchlom tempe sťahujú z búrz na súkromné peňaženky, čo je znakom, že ich držitelia ich neplánujú v dohľadnej dobe predávať (čo vytvára tlak na stranu ponuky a potenciál ďalšieho rastu ceny).

Trend výberov ETH z búrz nie je úplne nový. Analytická platforma Glassnode uviedla, že súčasné množstvo ETH na burzách je najnižšie od júla 2018. Aktuálne ide len o sedem percent celkovej ponuky.  Nuž a dopĺňame ešte jedno zaujímavé číslo – od mája 2020, kedy bolo na burzách rekordných 14,1 milióna ETH, klesol ich počet na burzách o 42,5%.

Saunders k týmto číslam doplnil: ,,Všetci vieme, čo sa stalo, keď začal dopyt prevyšovať ponuku u Bitcoinu. Jeho cena sa za 90 dní zvýšila štvornásobne.”

Poukázal tým na to, že množstvo bitcoinov na burzách kleslo od marca 2020 o 21% a od októbra 2020, kedy začal prudký rast ceny BTC z 12 000 USD na 40 000 USD o 4,5%. Aktuálne na základe dát Glassnode je k dispozícii na obchodovanie len 22% existujúcich BTC. Zvyšných 78% je takpovediac nelikvidných – pripadajú hodlerom, ktorí s nimi dlhé obdobie vôbec nehýbu a adresám, na ktorých sa nachádzajú bitcoiny, ku ktorým sa stratil prístup .

Zdroj: cointelegraph.comcointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Analýza: Trhový sentiment a pohľad na Bitcoin, Ethereum, Litecoin a SP500

blank

Článok

zo dňa

blank

Dnešnú analýzu Bitcoinu, Ethereum, XRP a amerického doláru prináša Petr Plecháč – analytik finančných trhov, burzový trader, investor a zakladateľ burzového portálu TradeCZ.cz

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičným poradenstvom alebo obchodným odporúčaním.

Sentiment na trzích

V prvním obchodním týdnu 2021 se udály věci, díky kterým bychom za normálních okolností mohli být svědky panických výprodejů na akciových trzích, zpevňování zlata a přílivu kapitálu do bezpečných přístavů. Ve Spojených státech byla potvrzena modrá vlna demokratů, kteří díky vítězství v Georgii ovládli Senát a už teď zvolávají, že jejich první krok bude navýšení stimulů pro každého Američana na 2 000 USD. Taková čtyřčlenná rodina si přijde na 8 000 USD a další benefity… no nebrali byste to?

Všechny tyto peníze jednoho dne skončí na trzích a stím také nyní investoři kalkulují. Kalkukuje se ale i s pandemií koronaviru, která je ještě stále tématem číslo jedna, i když to tak na první pohled nemusí vypadat. Počty nakažených ve Spojených státech rostou i o 300 000 za den a bude na Joe Bidenovi a jeho administrativě, aby s něčím přišla. Nepošle Biden spolu s šekem na 2 000 USD všem Američanům i příkaz „stay at home“? Očkování jde pomaleji, než se předpokládalo, objevují se nové mutace viru a nic jiného než plošné omezení nezabírá. V Číně roste počet infekcí (zveřejněná data krát 3-4) a tuhá zima teprve přichází.

Všemi médii proběhly obrázky o napadení Kapitolu příznivci Donalda Trumpa, na kterého se nyní chystá další impeachment a který již přišel o svůj oblíbený komunikační prostředek, účet na Twitteru. Podle FBI se příznivci chystají na další akci 20. ledna 2021, kdy má proběhnout inaugurace nového prezidenta Spojených států Joe Bidena.

Mezi USA a Čínou to vře a pokračování Trade Wars je na spadnutí, finanční kondice USA je na minimech a státní dluh na maximu. Vítejme v roce 2021, kam si přinášíme řadu nevyřešených problémů, vyhrocený sentiment a natěšený retail, prahnoucí po rychlém zbohatnutí. V neposlední řadě jsme svědky výprodejů na kryptoměnách a řada nováčků vytahuje otázku, zda Bitcoin opravdu není FAKE.

Videokomentář

Analýza kryptoměn ve videu v čase od 1:30 do 12:30.

Analýza Bitcoinu

Nelze začít jinak než aktuální korekci na nejznámější kryptoměně Bitcoinu. Od historického maxima na cca 42 000 USD trh oslabil o téměř 30 % a momentálně se jeden BTC obchoduje za 36 000 USD. Cenové pohyby na kryptoměnách a altcoinech jsou nyní tak divoké, že při dopsání analýzy musí autoři ještě dodatečně zkontrolovat kurz a přepsat polovinu údajů.

Korekci Bitcoinu očekával téměř každý, ale když konečně přišla, nelze se ubránit myšlence, zda nebyl růst od 20 000 USD přece jen trochu přehnaný a nemá trh namířeno právě tam. Otestování předchozího ATH je ale naprosto v pořádku, obzvlášť když se jedná o tak významnou cenovou úroveň. Zároveň případný pokles trhu o 50 % není u kryptoměn nic neobvyklého a většinou se jedná pouze o dobré nákupní příležitosti.

Základní support a resistence oblasti na BTC/USD tvořené konfluencí Price Action a Volume Profile.

blank

Po tak rozsáhlé korekci bude potřeba být připraven na negativní články zatracující celý kryptosvět a predikující kolaps. Myslete jen na to, že když cena rostla, pěli pro změnu všichni jen ódy 🙂

Analýza Etherea

Ještě hlubší korekci předvedlo těsně před dosažením historického maxima také Ethereum. Poslední break vzhůru je ukázkový falešný průraz, po kterém obvykle přichází déletrvající sestupný trend. Ethereum má v grafu důležitou cenovou oblast mezi 770 až 900 USD, kde trhu chybí doplnit objem, tedy zjistit opravdový zájem obchodníků a investorů.

Významné support a resistence oblasti jsou vyznačeny v grafu. Tím základním indikátorem je zde jako vždy vývoj na Bitcoinu.

blank

Analýza Litecoinu

Litecoin, pomyslné digitální stříbro světa kryptoměn, opět dostál svému jménu. Stejně jako v případě fyzického kovu i zde jsme byli svědky v případě problému a oslabení mnohem silnější reakce směrem dolů než u slavnějšího Bitcoinu (zlata). Litecoin se nachází daleko od svého historického maxima a za jeden den korigoval o 35 %. Investování do Litecoinu se tak i nadále ponese ve znamení vysokého rizika vzhledem k nejasnému potenciálu.

blank

Analýza SP500

Není třeba si při analýze kryptoměn nalhávat, že se jedná o zcela nezávislý svět, který stojí jen na poptávce a nabídce, a vnější makroekonomické dění se jej nedotýká. Při porovnání cenového vývoje zlata, ropy, SP500 či Bitcoinu zjistíme, že březen 2020 znamenal pro zmíněné instrumenty dno, a nyní se všechny obchodují blízko svého lokálního nebo historického maxima. Nálada investorů se promítá do všech aktiv, žijeme totiž ve velmi provázaném světě.

Americký akciový index SP500 je podporován fiskálními stimuly, ale také slabým dolarem nebo neatraktivními dluhopisy. Není tajné, že většina amerických akcií je nadhodnocená a že valuace některých firem hraničí s šílenstvím  podobným při dot-com bublině. Můžeme být svědky poklesu Bitcoinu pod 20 nebo dokonce pod 10 000 USD? Zásadní bude právě vývoj na akciových indexech. Pakliže zde dojde k panickým výprodejům, kdy se investoři zbavují všeho, co není „cash“, je i to možné. Naopak další růst akciového trhu díky fiskálním stimulům, které vedou k oslabování amerického dolaru, přinese na Bitcoinu zřejmě nová historická maxima.

blank

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičným poradenstvom alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.

Čítať ďalej

Ethereum

Ethereum na ATH Google Trends. Napodobní jazdu Bitcoinu?

blank

Článok

zo dňa

Ethereum

Kým Bitcoin ešte podľa dát Google Trends nedosiahol svoje nové rekordy v miere vyhľadávania a teda stále pripadajú na december 2017, kryptomene Ethereum (ETH) sa to už podarilo. Inak povedané slovo “Ethereum” nebolo v histórii nikdy tak výrazne vyhľadávané, než je práve dnes.

Ethereum podľa dát analytického nástroja Google Trends prekonalo aj svoj rekord z 13. januára 2018 – dátumu, kedy druhá najhodnotnejšia kryptomena na trhu dosiahla svoju doposiaľ najvyššiu cenu 1432,88 USD. Očakáva sa, že v rámci tohto býčieho trhu by ju mohla hravo prekonať, čomu nahrávajú mnohé faktory súvisiace s pokrokom, ktoré dosiahla od oného obdobia vo vývoji a adopcii služieb, ktoré sú na jej blockchaine postavené.

Na druhú stranu treba uviesť, že Ethereum je v miere vyhľadávania stále ďaleko za Bitcoinom, ktorý svoje nové maximum v tomto smere ešte nedosiahol (aktuálne je na približne 65%). Inak povedané v hrubých číslach sa Ethereum v súčasnosti vyhľadáva 5-krát menej než Bitcoin.

Zaujímavým údajom je to, že o Ethereum je najvýraznejší záujem podľa Google Trends v krajinách Kosovo, Severné Macedónsko, Slovinsko, Nigéria a Čína.

Portál Cointelegraph vybral aj ďalšie zaujímavé kľúčové slová súvisiace s kryptomenami a percentuálne vyjadril mieru ich súčasného vyhľadávania oproti ich historickému maximu. Vyčítať z nich možno hlavne súčasný chladný záujem o kryptomeny Litecoin a obzvlášť fork Bitcoinu s názvom Bitcoin Cash.

 • Ethereum: 100%
 • DeFi: 90% (od maxima delí 10%)
 • Ethereum Classic: 87%
 • Crypto trading: 84%
 • Bitcoin: 65%
 • DApp: 63%
 • Digital currency: 60%
 • Vitalik Buterin: 56%
 • Tether: 45%
 • XRP: 42%
 • Satoshi: 42%
 • Smart contract: 41%
 • Blockchain: 41%
 • Cryptocurrency: 29%
 • Litecoin: 14%
 • Bitcoin Cash: 9%

Známy krypotmenový býk Raoul Pal z firmy Real Vision, ktorý koncom roka 2020 priznal, že do BitcoinuEthereum vložil 98% svojho investičného portfólia, medzitým poznamenal, že Ethereum sa mu aktuálne javí na grafe veľmi podobne ako Bitcoin koncom roka 2016 respektíve začiatkom roku 2017 pred hlavnou fázou jeho doposiaľ najvýraznejšieho býčieho cyklu s najväčším percentuálnym nárastom.

Raoul Pal taktiež upozornil, že cena Ethereum je aktuálne približne rovnaká, akú mal Bitcoin v úvode roka 2017 s taktiež podobným trhovým stropom. Pri zohľadnení silnej technickej štruktúry a výraznej aktivity užívateľov na tejto sieti je preto pravdepodobné, že Ethereum môže predviesť naozaj veľké divadlo. ,,Vyzerajú presne rovnako v cenovej štruktúre (Ethereum teraz a Bitcoin v úvode roka 2017). Je to bizarné, všetko je to Metcalfeho zákon,” skonštatoval.

Pozn: Metcalfeho zákon hovorí, že efekt telekomunikačnej siete je úmerný druhej mocnine počtu pripojených používateľov systému.

Podľa Pala rovnako ako Bitcoin aj Ethereum zaznamenalo exponenciálny rast aktívnych používateľov a to hlavne vďaka rozvoju DeFi sektora. V januári 2021 dokonca prekročila hodnota všetkých uzamknutých mincí v rámci DeFi projektov 20 miliárd dolárov, kým v polovici roka 2020 to bola len jedna miliarda USD.

Na vyjadrenia Raoula Pala nadviazal analytik známy pod pseudonymom “DCinvestor”. Ten potvrdil jeho slova, keď zdôraznil, že začiatkom roka 2017 si taktiež nikto nemyslel, že Bitcoin dosiahne cenu 20 000 dolárov.

,,Samozrejme trh sa nestará o to, čo si ľudia myslia. Všetko je to o ponuke, dopyte a reflexivite. Podľa všetkych indikácii sa tento cyklus vo všetkom zväčšuje. V roku 2017 sme mali veľmi málo fondov, miliardárov (v trhu),” doplnil.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

Ethereum v TOP 100. V DeFi je uzamknutých 20 miliárd USD

blank

Článok

zo dňa

ethereum

Keď sme včera písali, že Bitcoin sa dostal vďaka rastu svojej ceny a celkovej trhovej kapitalizácie na prestížny zoznam 10 najhodnotnejších aktív a v dohľadnej dobe môže v tomto smere konkurovať už aj firmám ako sú Tesla, Tencent či dokonca Facebook, ešte neplatilo, že v prvej stovke bola iná kryptomena. Rastom hodnoty Ethereum za predošlých 24 hodín sa to však zmenilo.

Podľa dát platformy AssetDash je trhová kapitalizácia Ethereum v tomto čase taká vysoká, že druhá najhodnotnejšia kryptomena na trhu už jednoznačne patrí do prvej stovky tohto poradia. Pri cene 1200 dolárov (v čase písania tohto článku) je dokonca už na 70. mieste. Pre ilustráciu kapitalizácia Ethereum je vyššia, než hodnota akcii bánk Wells Fargo & Company či Citigroup. Za Ethereum sú aj verejne obchodované firmy ako Philip Morris, Shopify, Starbucks, Sony Corporation, Astrazeneca, Boeing či General Electric.

Hoci sme v predošlých dňoch upozorňovali, že Ethereum trápia problémy so škálovaním a vysokými poplatkami, treba zdôrazniť, že na tomto blockchaine sa deje naozaj mnoho zaujímavého. Je to suverénne najpoužívanejší smart-kontrakt blockchain na scéne, čoho dôkazom sú napríklad aj údaje o adopcii DeFi sektoru, ktorý si našiel svoje terajšie pôsobisko práve na Ethereum.

Celková hodnota uzamknutá v DeFi projektoch (TVL = Total value locked) prekonala už magickú hranicu 20 miliárd dolárov. Informoval o tom web DeFi Pulse, ktorý podrobne sleduje dianie v tomto sektore.

Zaujímavé je, že len 2 mesiace dozadu išlo o menej než polovicu tejto hodnoty. Decentralizované burzy, systémy a deriváty tak za necelých 60 dní “prilákali“ kapitál o hodnote 10 miliárd dolárov.

https://twitter.com/defipulse/status/1346600466747109376

Lídrom rebríčka spomedzi samotných projektov je Maker a jeho riadiaci protokol stablecoinu DAI, v rámci ktorého je aktuálne uzamknutá hodnota 3,98 miliardy USD. Nasledujúce lending platforma Aave s hodnotou 2,64 miliardy a decentralizovaná zmenáreň Uniswap postavená na Ethereum s TVL na úrovni 2,47 miliardy USD.

Treba však upozorniť, že zvýšená hodnota uzamknutých tokenov v rámci DeFi projektov nemusí súvisieť len s tým, že by v priebehu dvoch mesiacov stúpla adopcia tohto rozvíjajúceho sa sektora dvojnásobne. Vplyv na rastúcu hodnotu uzamknutých tokenov totiž má aj samotný rast hodnoty kryptomeny Ethereum, ktorá sa taktiež uzamyká v rámci týchto projektov.

Na druhú stranu je ale taktiež pravdou, že počet uzamknutých Etherov v DeFi medzi októbrom 2020 a dneškom, tj. úvodom januára 2021, sa výrazne znížil. Kým v onom období bolo v rámci DeFi uzamknutých 9,44 milióna ETH, v súčasnosti je to okolo 6,8 milióna ETH (čiže pokles o 2,64 milióna ETH). Odliv ETH z DeFi projektov sa však dal očakávať, nakoľko mnoho ETH sa z DeFi projektov presunuli do aktívneho stakingu na Ethereum 2.0, ktorý bol spustený koncom roka 2020.

GRAF: ETH uzamknuté v rámci DeFi projektov

blank

Zdroj: decrypt.co

Čítať ďalej

Ethereum

Zaujímavý nový spôsob ako sa zapojiť do stakingu Ethereum

blank

Článok

zo dňa

ethereum

Vo včerajšom článku sme zmieňovali rastúce problémy s vysokými transakčnými poplatkami na blockchaine Ethereum, ktoré súvisia hlavne s obmedzenými škálovacími možnosťami tohto blockchainu fungujúceho podobne ako Bitcoin na Proof of Work konsenze (ťažbe). Finálnym riešením tohto problému má byť dokončenie novej generácie Ethereum 2.0 v podobe kompletného prechodu na Proof of Stake (PoS). Jeho úvodná fáza už započala, no má svoje obmedzenia týkajúce sa stakingu a uzamykania mincí ETH.

Problémom pri priamom stakovaní Ethereum (okrem toho, že musíte mať minimálne 32 ETH) je to, že užívatelia, ktorí sa rozhodnú takto zhodnotiť svoje Ethery, nevedia, kedy sa k nim dostanú naspäť. V rámci „fázy 0” Ethereum 2.0 je totiž spätný výber uzamknutých ETH nemožný a realizovateľný bude najskôr po dokončení fázy 1 respektíve 1.5, čo sa odhaduje na minimálne rok (ak nie viac). Problém to predstavuje nielen pre držiteľov ETH, ktorí by mohli zvažovať predaj, ale aj tých, ktorí by radi medzitým využívali príležitosti, ktoré ETH prináša novovznikajúci DeFi sektor.

S čiastočným riešením, ktoré získalo tento týždeň svoj zásadný upgrade, prišla služba s názvom Lido. Tá bola spustená už v októbri 2020, keď nadobudla kapitál na rozvoj od viacerých firiem zameraných na rizikové investície a taktiež od známych DeFi developerov ako sú Stani Kulechov v Aave lending protokolu či Kain Wawrick z derivátového protokolu Synthetix. Jej pointou bolo umožnenie stakovať ETH na Ethereum 2.0 formou výmeny za tokeny stETH, ktoré majú rovnakú hodnotu ako ETH a je teda možné ich ďalej používať (s možnosťou spätnej výmeny za pôvodne ETH uzamknuté v rámci stakingu).

Malo to však jeden problém. Tokeny stETH síce odpovedali hodnote natívneho ETH, avšak nie všetky protokoly v rámci DeFi sektoru ich podporovali. Inak povedané tieto stETH nebolo možné využiť pri rôznych automatizačných finančných protokoloch, ktoré poskytujú pôžičky, úroky z vkladu či pri možnostiach swapov medzi digitálnymi aktívami.

Spoločnosť Curve Finance, ktorá je známa svojimi efektívnymi efektívnymi swapmi medzi dolárovými stablecoinami a inými podobnými aktívami, však oznámila spustenie nového “trading poolu” medzi natívnymi tokenmi ETH a stETH. Tento pool umožní užívateľom prepínať medzi týmito dvoma digitálnymi aktívami s minimálnymi cenovými sklzmi.

V praxi to znamená to, že tí, ktorí držia stETH (ktoré získali cez Lido výmenou za ETH, ktoré uzamkli v rámci stakingu), si môžu tieto stETH vymeniť za ETH a tieto ETH použiť v rámci DeFi protokolov. Následne budú môcť realizovať aj spätnú výmenu za stETH a teda ich cesta k pôvodným uzamknutým ETH, ktoré uzavreli v rámci úvodnej fázy Ethereum 2.0 bude stále existovať.

Nový produkt od Curve môže byť vítaným vylepšením pre všetkych užívateľov, ktorí sa chceli zúčastniť stakingu, no zároveň chceli využívať príležitosti, ktoré prináša rozvíjajúci sa trh s DeFi.

,,Rýchla integrácia nového tokenu stETH do existujúceho protokolu Curve DeFi ukazuje rastúcu silu sieťového efektu Ethereum a pozoruhodnú úroveň koordinovaného vývoja, ktoré môžu decentralizované protokoly dosiahnuť,” zhodnotil túto novinku portál DeCrypt.

Zdroj: decrypt.co

Čítať ďalej

Ethereum

Poplatky na Ethereum opäť výrazne stúpajú. DeFi projekt musel pozastaviť

blank

Článok

zo dňa

Ethereum

Kým Ethereum (ETH) v mnohých oblastiach dosahuje pozitívne rekordy a pomaličky sa približuje aj svojmu all-time-high v podobe ceny 1400 dolárov, v jednom ukazovateli neustále atakuje rekord v negatívnom zmysle. Ide o výšku transakčných poplatkov.

Aby mohlo byť používanie blockchianu dlhodobo udržateľné, je dôležité, aby taký blockchain škáloval a mal nízke transakčné poplatky. Inak povedané, aby transakcie prebiehali rýchlo a lacno. Vyriešenie tohto problému je však súčasťou takzvaného blockchain trillema – škálovateľnosť, bezpečnosť a decentralizácia.

Dá sa povedať, že doposiaľ žiadnej kryptomene sa nepodarilo tento problém dokonale vyriešiť, hoci riešenia skrz Proof of Stake (PoS) naznačujú, že by to mohlo fungovať (no zatiaľ neexistuje blockchain veľkých rozmerov typu Ethereum, ktorý by to potvrdil z dlhodobého hľadiska). Aj z tohto dôvodu chce Ethereum postupne kompletne prejsť na PoS. Dokončenie éry Ethereum 2.0 sa však odhaduje na zhruba dva roky (aktuálne je možný len staking, všetko ostatné funguje ako doposiaľ na Ethereum prvej generácie, pri ktorej je využívaný konsenzus Proof of Work, čiže ťažba).

Keďže Ethereum tento problem nemá vyriešený, zlyháva v spomínanom ohľade škálovateľnosti. S tým súvisia jednak dlhšie čakacie doby na realizáciu transakcie a keď je sieť zaťažená, tak aj rast a výška poplatkov. Čím je Ethereum populárnejšie a funguje na ňom viac decentralizovaných aplikácii a smart kontraktov, tým je to väčší problem. Podľa údajov YCharts aktuálne zaplatíte na Ethereum za jednu transakciu poplatok 10,20 USD. Je to v priemere historicky tretí najvyšší poplatok. V roku 2020 sa dvakrát dostal ešte vyššie, na 12,54 USD respektíve 11.69 USD.

Vysoké poplatky sú zabijakom adopcie Ethereum. Mnohé aplikácie na ňom postavené ich robia prakticky nepoužívateľným. Platí to napríklad pre čoraz populárnejší DeFi sektor.

Pre ilustráciu DeFi projekt Aavegotchi musel kvôli vysokým poplatkom zrušiť plánované spustenie svojho mainnetu. Oznámil to na Twitteri, v ktorom taktiež uviedol, že s najväčšou pravdepodobnosťou prejdú z tohto dôvodu na Matic Network – smart kontrakt platformu určenú pre riešenie problému škálovania na druhej vrstve Ethereum. Odloženie spustenia mainnetu Aavegotchi sa medzi komunitou zaujímajúcou sa o tento projekt, ktorý je svojou podstatou podobný úspešnému Aave (AAVE), vníma pozitívne. Popri tom sa však poukázalo na vážne obmedzenia Ethereum.

https://twitter.com/BlockchainMacro/status/1346046970897416193?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1346046970897416193%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Finsane-eth-fees-delay-launch-of-aavegotchi-nft-game

Rast ceny Bitcoinu, ale už aj ožívanie altcoinového trhu, bude zrejme znamenať prílev nových používateľov. Možno o rozmeroch, aký kryptotrh ešte doposiaľ nezažil. Tým sa používanie blockchainu Ethereum bude ešte viac stupňovať. Z jednej strany to bude mimoriadne pozitívnym fundamentum, no na druhú to bude poukazovať na jeho hlavný problem. Na dokončenie generácie Ethereum 2.0 bude preto čoraz väčší tlak a v pozadí bude vyčkávať konkurencia, ktorá sľubuje lepšie riešenia. Napríklad Cardano, ktoré buduje most umožňujúci vývojárom Ethereum spúšťať ich decentralizované aplikácie písané pre Ethereum v ich obľúbenom programovacom jazyku na blockchaine Cardano s nižšími transakčnými poplatkami a rýchlejšími prevodmi.

Zdroj:  cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

blank

Článok

zo dňa

bitcoin

Bitcoin prekonáva všetky historické rekordy a otázka, kto to teraz kupuje, sa opakuje zo strany „gamblerov“ čoraz častejšie. Všetky dôkazy však naznačujú, že inštitúcie to poňali vo veľkom a nestrácajú dych. Prinášame vám prehľad top správ tohto týždňa. 

Bitcoin

Aké sú naše očakávania od roku 2021 z pohľadu Bitcoinu a celého kryptotrhu? Tejto téme sme sa venovali v tomto podrobnom článku a spracovali sme ju aj formou videa na našom YouTube:

Keď zohľadníme fakt, že Bitcoinov existuje aktuálne niečo vyše 18,5 milióna a podľa odhadov sú zhruba štyri milióny “preč” (z dôvodu, že ich pôvodní držitelia k nim stratili prístup), tak pôsobí informácia o tom, že iba 29 spoločnosti aktuálne drží 1 150 000 BTC naozaj šokujúco. Ide totiž o viac než 5% jeho súčasnej ponuky. Tejto téme sme sa venovali tu.

TIP: Správy dňa nájdete každý pracovný deň aj na našom YouTube!

Že Bitcoin čelí pre rastúci dopyt zo strany inštitúcii kríze ponuky a likvidity a v konečnom dôsledku to môže mať na jeho cenu pozitívny vplyv, sme písali aj v tomto článku.

Naštartoval Paul Tudor Jones nezastaviteľný proces? Koncom roka 2020 potvrdili ambíciu kupovať bitcoiny ďalšie firmy obchodované na burzách. Nuž a senátor mesta Miami naznačil, že by mohol lobovať za nákup Bitcoinov do mestskej pokladne.

Bitcoin v úvode roka 2021 vytvoril svoje nové all-time-high už aj voči zlatu. Tento fakt môže zlatu v nasledujúcich rokoch potenciálne aj škodiť, pretože niektorí analytici avizujú presun kapitálu zo zlata práve do BTC.

Nouriel Roubini, ktorý je známym kritikom Bitcoinu, si myslí, že Bitcoin čakajú po príchode novej vlády Joea Bidena zlé časy. Janet Yellenová, ktorá bola v minulosti jeho šéfkou, a podľa všetkého sa stane novou Ministerkou financií, vraj pôjde po Bitcoine ešte tvrdšie, než odchádzajúci šéf tohto úradu Steven Mnuchin.

Jedným z dôkazov, že v Bitcoin dôverujú inštitúcie dlhodobo a nie len špekulatívne na krátky čas, je investícia verejne obchodovanej firmy Marathon Patent Group, ktorá urobila historicky najväčšiu objednávku ťažobných ASIC minerov. Konkrétne za 170 miliónov dolárov.

Rok 2021 by mohol byť aj v znamení rastúceho  trendu popularity investovania do akcií spoločností, ktoré obchodujú alebo podnikajú s kryptomenami. Inak povedané išlo by o alternatívny spôsob investovania do kryptosektora bez aktívnej účasti vo forme vlastnenia kryptomien. Téme sme sa venovali tu.

Altcoiny

Tyler Winklevoss stojaci na čele burzy Gemini si myslí, že aktuálne najpodhodnotenejšou kryptomenou je Ethereum.

Ethereum je najviac podhodnotená kryptomena, hlási Winklevoss

Kryptomena XRP má obrovské problémy. Burzy a fondy od nej dávajú po oznámení žaloby na firmu Ripple (ktorá za ňou stojí) zo strany Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) ruky preč. Písali sme o tom aj tu. Šéf Cardano Charles Hoskinson sa medzitým vyjadril, že XRP podľa neho v súčasnosti cenný papier určite nie je (to je dôvod žaloby zo SEC), no v minulosti to mohlo byť trochu inak.

Krásny rest ceny v priebehu uplynulých dní predviedli kryptomeny  Polakdot, Binance Coin a Cardano. V tomto článku sme sa venovali možným dôvodom.

Kryptomene Polakdot sme sa venovali aj v tomto článku, v ktorom sme zhrnuli jej úspešný rok 2020 a naznačili, že ten novy môže byť ešte vydarenejší.

Polkadot má za sebou skvelý rok 2020. Ten nový môže byť ešte lepší

Čítať ďalej

Ethereum

Ethereum je najviac podhodnotená kryptomena, hlási Winklevoss

blank

Článok

zo dňa

ethereum

Kým rok 2020 patril z pohľadu inštitúcii predovšetkým Bitcoinu, v tom novom by sa mohla začať sústrediť výraznejšia pozornosť solventných investorov aj na altcoinovú scénu. A ak sa tak stane, pravdepodobne najsilnejším hráčom v tomto potenciálnom trhu bude altcoinový kráľ Ethereum (ETH).

Naznačujú to aj vyjadrenia spoluzakladateľa americkej burzy Gemini miliardára Tylera Winklevossa, ktorý spoločne so svojim bratom dvojičkou Cameronom stál svojho času aj pri myšlienke založenia Facebooku.

Tyler Winklevoss sa na adresu dvojky trhu s kryptomenami vyjadril na Twitteri, kde skonštatoval: ,,Ethereum je 50% od svojho all-time high. Je nepochybne najpodhodnotenejšou kryptomenou.”

Winklevoss následne prirovnal Bitcoin ku zlatu, čo robí opakovane, a Ethereum k „rope“ novodobého finančného sveta.

Že sa v súvislosti s Ethereum čosi deje naznačujú aj údaje analytickej platformy Santiment. Tá si všimla, že počet ETH veľrýb sa za posledné dva mesiace výrazne zvýšil. ,,Popri tom ako Ethereum prvýkrát za posledných 21 mesiacov prekročilo cenu 750 dolárov sme zistili, že v porovnaní s údajmi spred 2 mesiacov existuje ďalších 39 Ethereum adries, na ktorých sa nachádza 10 000 a viac ETH. Medzitým sa počet adries s 1 ETH až 10 000 ETH medzi touto dobou znížil.”

Tento trend ukazuje, že dôvera medzi dlhodobým hodlermi Ethereum a veľkými investormi rastie.

Ethereum je poháňané mnohými významnými fundamentmi. Pokiaľ ide o smart-kontrakt scénu a DeFi sektor, dá sa povedať, že v tomto smere zohráva absolútneho víťaza. Nikde inde sa toľko nebuduje, ako práve na Ethereum, hoci vznikajú konkurenčné blockchainy, ktoré chcú v tomto smere Ethereum časť vývojárov “ukradnúť”. Etheruem má v úvode roka 2021 obrovský adopčný náskok a spustením úvodnej fázy Ethereum 2.0 smeruje pomaly aj k vyriešeniu svojich problémov so škálovaním a vysokými transakčnými poplatkami.

Hoci Ethereum je aktuálne stále výrazne vzdialené svojim rekordným cenovým hodnotám, od 10. januára 2018, kedy stálo rekordných 1421 dolárov, urobilo obrovský krok vpred. Kým v onom čase na ňom neexistovali stablecoiny, spustenie Ethereum 2.0 bolo v nedohľadne, či nebolo ani chýru a slychu o DeFi, dnes je vo všetkých týchto smeroch tento blocknhcian omnoho ďalej. Argument Tylera Winklevossa, že Ethereum je v súčasnosti výrazne podcenené, má teda pri zohľadnení týchto faktorov pádne potvrdzujúce argumenty.

V úvode roka 2021 sa očakáva, že na burze CME budú zalistované Ethereum futures kontrakty, čo môže byť ďalší  bullish signál pre rast ceny.

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Bitcoin

ŠPECIÁL: Bitcoin a kryptomeny: Čo očakávame od roku 2021?

blank

Článok

zo dňa

Bitcoin 2021

Rok 2021 klope na dvere. Nahradí zvláštny rok 2020, ktorý bol možno pre bitcoinových investorov priaznivý, no z celosvetového pohľadu bol jedným z najhorších za posledné dekády. Svet totiž zasiahla koronakríza, ktorej ekonomické a sociálne dôsledky budú doznievať aj v nasledujúcich rokoch. V tomto článku sme sa pozreli na naše očakávania od budúceho roka z pohľadu trhu s kryptomenami.

Upozorňujeme vás, že tento text nie je investičnou radou. Nikto nepozná budúcnosť a nepredvídateľné okolnosti, ktoré sa môžu udiať v nasledujúcich mesiacoch, môžu zmeniť význam nižšie uvedených riadkov. Snažili sme sa však objektívne spísať to, čo priniesol rok 2020 a ako by to mohlo ovplyvniť ďalšie dianie v kryptosektore.

TIP: Tento článok sme zhrnuli aj vo videu na našom YouTube:

Tlačenie peňazí, očakávanie inflácie a Bitcoin

Rok 2020 bol rokom halvingu, vďaka ktorému sa znížila odmena pre ťažiarov BTC o polovicu (info pre nováčikov: Tento proces je vopred stanovený, deje sa každé štyri roky). Tento fundament mal v predošlých dvoch prípadoch v rokoch 2012 a 2016 zásadný vplyv na rast ceny Bitcoinu, no v roku 2020 je len jedným z dvoch hlavných. My sa domnievame, že ešte výraznejšie cenu Bitcoinu ovplyvnilo vypuknutie pandémie koronavírusu a následne kroky centrálnych bánk. Obzvlášť tej americkej, čiže FED-u.

FED na záchranu situácie “vytlačil“ už 3 bilióny dolárov a v závere roka 2020 podpísal Donald Trump ďalší stimulačný balíček v hodnote 900 miliárd. Tieto peniaze mali a majú udržať americkú ekonomiku nad vodou a do určitej miery sa im to aj darí. Avšak za cenu toho, že hodnota fiatových mien na čele s dolárom bude pravdepodobne výrazne trpieť a nikto netuší, aký budú mať dopad na budúcnosť súčasného už nezvrátiteľne zadlženého finančného systému.

Čoraz viac ľudí si popri tom uvedomuje potenciál Bitcoinu. Ten má totiž obmedzené množstvo. Nikdy ho nebude viac ako 21 miliónov. Vyše 18,5 miliónov BTC už existuje a podľa odhadov vyše 4 milióny BTC sú nenávratne “stratené”. Každý deň pribudne už len približne 900 nových BTC a od roku 2024 to bude už len 450. Toto sú vlastnosti, ktoré predurčujú Bitcoin k tomu, aby sa stal držiteľom hodnoty. Mnohí vďaka koronakríze tomu začali v roku 2020 naozaj veriť a rok 2021 bude v tomto trende pokračovať, ak sa budú peniaze naďalej vo veľkom tlačiť.

Prichádzajúca vláda Joea Bidena už naznačila, že tomu naozaj tak bude. Biden údajne chce na záchranu americkej ekonomiky podpísať v nasledujúcich rokoch stimulačné balíčky až vo výške 7 biliónov dolárov. Od tohto plánu ho zrejme nebude odrádzať ani očakávaná budúca Ministerka financií Janet Yellenová. Tá je totiž známa tým, že s míňaním peňazí nemá problem.

,,Ak ho chcete zastaviť (Bitcoin), musíte podkopať motiváciu k jeho používaniu. Nič by to neurobilo lepšie, než návrat k zlatému štandardu,” označil utopistickú možnosť ako zastaviť rast popularity Bitcoinu autor knihy “The Bitcoin Standard“ Saifedean Ammous. Inak povedané ak vlády a centrálne banky budú pumpovať do ekonomiky ďalšie ničím nekryté miliardy až bilióny dolárov, Bitcoinu to bude len a len hrať do karát.

Regulácie sú hrozbou

Kým tlačenie peňazí a očakávaný rast inflácie hrajú v prospech Bitcoinu, omnoho rizikovejšie sa javia byť preň jeho potenciálne regulácie. Veľkú pozornosť v tomto smere upútali v závere roka najmä návrhy odchádzajúceho ministra financií USA Stevena Mnuchina, ktorý chce, aby kryptomenové zmenárne získavali osobné údaje o adresátoch transakcii a tiež sa snaží obmedziť používanie smart kontraktov u korporácii. Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) popri tom zas žaluje firmu Ripple, ktorá údajne predávala token XRP ako neregistrovaný cenný papier a v kongrese sa hovorí o zákone Stable Act, ktorý môže výrazne ovplyvniť budúcnosť stablecoinov ako sú USDT (Tether).

Steven Mnuchin na čele Ministerstva financií USA však budúce už čoskoro minulosťou a zmeny čakajú aj vedenie SEC. Do veľkej miery bude preto závisieť budúcnosť regulácii kryptomien od toho, kto ich nahradí. Zatiaľ v tomto smere veľa nevieme a názory sa rôznia. Kým kritik Bitocinu Nouriel Roubini tvrdí, že budúca ministerka financií Janet Yellenová bude na kryptosektor ešte prísnejšia, než Steven Mnuchin, iní sa domnievajú, že Biden a spol. sa budú snažiť rozvoj novej technológie podporiť a prispieť tak ku konkurencieschopnosti USA v oblasti, v ktorej má veľké ambície konkurenčná Čína. Viac teda napovedia až konkrétne kroky.

Regulácie sú najväčším rizikom pre kryptomeny. Ich potenciálne dosahy sú ťažko predstaviteľne. Od vynucovania si KYC na burzách či u ťažiarov až po potenciálny zákaz predaja kryptomien. Najkatastrofickejší scenár načrtá situácia z roku 1933, kedy vtedajší prezident USA Franklin Roosvelt podpísal zákon, ktorý prinútil Američanov predať svoje zlato americkému FEDU. Môže sa niečo podobne stáť aj Bitcoinu? To nevedno, no bitcoinová komunita radšej upozorňuje, aby sa investori snažili o čo najväčšiu anonymitu a ak je to možné, aby sa poskytovaniu svojich osobných údajov pri nákupe a predaji BTC vyhýbali.

Pozitívny vplyv na regulácie môže mať skutočnosť, že v Bitcoine sú už inštitúcie, ktoré majú vplyvnejšie chápadla ako bežný retail (malí investori). Firmy, ktoré vedia lobovať a poznajú ľudí pracujúcich u regulátorov či sediacich v kongrese. Vlády zrejme už premeškali príležitosť zastaviť Bitcoin v jeho počiatkoch. Dnes ho vlastní nejedna firma obchodovaná na burze. Inštitúcie môžu byť silnou opozíciou pre každého, kto sa pokúsi presadiť zákon potenciálne ohrozujúci cenu Bitcoinu. Neznamená to však to, že sa inštitúcie budú vehementne snažiť chrániť Bitcoin ako decentralizovanú pseudoanonymnú menu.  Záležať im bude len na prípadných dôsledkoch na jeho cenu, nie na jeho podstate.

Posledný BTC retail bullrun?

Rok 2020 bol v znamení prvého veľkého inštitucionálneho prílevu kapitálu do Bitcoinu a tento trend bude podľa všetkého pokračovať aj v roku 2021. Zmeniť by to mohli len regulácie, ktoré by inštitúciám zabránili do Bitcoinu investovať. Ak sa však nič radikálne nestane, inštitúcie môžu v roku 2021 nadobudnúť také množstvo bitcoinov, že zmenia povahu bitcoinového trhu na dlhé desaťročia dopredu. Všetko bude záležať od toho, ako “lacno” malí investori svoje bitcoiny odovzdajú do rúk veľkých hráčov. Je možné, že na konci tohto bullrunu, či už to bude v roku 2021 alebo 2022, bude prerozdelenie najznámejšej kryptomeny diametrálne odlišne oproti súčasnosti. A pre bežný retail je preto tento bullrun možno poslednou veľkou príležitosťou naozaj výrazne si odkrojiť z tohto koláča a zabezpečiť sa do budúcnosti.

Alternatívne investovanie do kryptomien

Rok 2021 môže priniesť nový fenomén v podobe nepriamej investície do kryptomien a to kúpou akcii spoločnosti, ktoré sú obchodované na burze a podnikajú v tomto sektore. Táto forma investície môže byť zaujímavá najmä pre inštitúcie, ktoré sa boja alebo pre rôzne regulácie majú obmedzenú možnosť priameho nákupu kryptomien. Investíciou do firiem ako sú Microstrategy, Square, PayPal či Galaxy Digital sa im tak núka možnosť držať akcie firiem, ktoré vlastnia bitcoiny a teda zviesť sa na trende bez toho, aby sa trhu 100% zúčastnili. Čoraz populárnejšia môže byť taktiež forma investície do akcii firiem, ktoré ťažia bitcoiny. Je ich už niekoľko a v posledných týždňoch sa hodnote ich akcii výrazne darí. Rovnako ako v prípade zlata, do ktorého mnohí neinvestujú priamo, ale skrz kúpu akcii ťažobných firiem, môže byť investícia do mining gigantov postavená na podobných základoch.

A čo altcoiny?

ICO horúčka z roka 2017 je už dávno minulosťou a nedá sa predpokladať, že rok 2021 prinesie rovnaký ošiaľ postavený na vzdušných zámkoch a nedodžateľných sľuboch. Kryptotrh v roku 2021 bude diametrálne odlišný. Zrejme sa ukáže, že väčšina altcoinov, ktoré sa aktuálne obchodujú, už nemajú zmysel. Investori sa zamerajú na niekoľko naozaj potenciálnych projektov, ktoré stále pokračujú vo vývoji a začínajú prinášať reálne využitia. Kto to však v súčasnosti naozaj robí? Naozaj vo veľkom sa buduje azda len na Ethereum, no to má problémy so škálovaním a transakciami. Rok 2021 sotva bude rokom, kedy bude Ethereum pripravené na masovú adopciu stoviek miliónov ľudí. Ethereum 2.0 sa v roku 2021 totiž určite kompletne nedokončí. To by bol obrovský zázrak. Príležitosť tak dostanú projekty ako sú Cardano a Polkadot, ak potvrdia svoju kvalitu, dodržia sľuby a neupadnú do zabudnutia.

Sotva možno čakať, že rok 2021 bude z pohľadu altcoinov rokom, v ktorom dôjde k masovému osvojeniu používania ich smart kontraktov a decentralizovaných aplikácii (nechápte to tak, že sa na nich nič nevyvíja). Altcoiny ešte majú pred sebou niekoľko rokov, kým budú aspoň niektoré z nich prinášať to, čo avizujú a získajú si trakciu naprieč našou verejnosťou (bitcoinoví maximalisti si dokonca myslia, že sa tak nikdy nestane). Bullrun altcoinov napriek tomu môže prísť. No stále bude založený na cenovej špekulácii. Pokojne sa môže stať, že vďaka šikovnému marketingu a zavádzaniu bude rásť aj hodnota takých kryptomien, ktoré naozaj neprinesú nič iné, než ťažko splniteľné sľuby. Prejaví sa prirodzená ľudská chamtivosť. Preto by sme vás chceli upozorniť, že investícia do altcoinov  je z nášho pohľadu stále rizikovejšou hrou, než investícia do Bitcoinu (mimo to, že aj samotná investícia do Bitcoinu je riziková). Do altocinov investujte len ak ich máte naozaj dobre naštudované a naozaj veríte tomu, čo ponúkajú. Inak môžete dopadnúť podobne, ako mnohí nováčikovia, ktorí sa nechali o týždeň skúsenejšími investormi zbalamutiť tradičnou “úvodnou radou na nezaplatenie“ v podobe investície do XRP. Aktuálne môžete sledovať, čo sa okolo nej deje.

Ak sa vám tento článok páčil, odmeňte ho zdieľaním prípadne ďalším čítaním nášho portálu Kryptonovinky. Do roku 2021 vám prajeme mnoho úspechov a výborných investičných rozhodnutí. Dajte si pozor na podvody a nikdy neinvestujte viac, než si môžete dovoliť stratiť.

Čítať ďalej

Populárne